Zamknij

Pobicie ratownika w Jastrzębiu-Zdroju

Redakcja
31.07.2017 14:41
Pobicie ratownika w Jastrzębiu-Zdroju
fot. Wikipedia

Ratownik Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach został pobity w Jastrzębiu-Zdroju. Pogotowie wezwano do 30-latka, który leżał na ulicy. Podczas badania stał się agresywny, jednego z ratowników dotkliwie pobił. Prawdopodobnie wcześniej brał dopalacze.

Kierownictwo Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego ma nadzieję na przykładne ukaranie sprawcy. Przypomina, że ratownicy medyczni wykonujący swe czynności - zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym - mają status funkcjonariusza publicznego.

Jednocześnie Państwowa Inspekcja Sanitarna akcentuje, że problem narkotyków, w ich coraz to nowszych odmianach, jest wciąż aktualny. Co roku pojawiają się nowe substancje lub ich mieszanki, określane najczęściej jako „dopalacze”, których zażywanie –poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy  jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Jak podało w poniedziałek biuro prasowe Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, ratownicy tej służby zostali w niedzielę po południu wezwani do ok. 30-letniego mężczyzny, który leżał na jastrzębskiej ul. Miodowej. Podczas próby badania pacjent stał się agresywny - zaczął ratowników odpychać, szarpać, potem kopać i bić. Jeden z ratowników został uderzony w głowę i twarz oraz mocno kopnięty w nogę.

Do agresywnego mężczyzny została wezwana policja, która go obezwładniła i zatrzymała. Według służb pacjent prawdopodobnie był po zażyciu dopalaczy.

Wskutek ataku mężczyzny jeden z ratowników mocno ucierpiał. Trafił do szpitala, gdzie stwierdzono u niego skręcenie stawu skokowego i uraz kości jarzmowej. Nie ma potrzeby hospitalizacji, jednak przez kilka najbliższych tygodni ratownik będzie na zwolnieniu lekarskim.

To kolejna w ostatnich miesiącach napaść na ratownika Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Wcześniej do ataków doszło m.in. w Katowicach, Zabrzu i Chorzowie. W tym ostatnim przypadku sprawca został już ukarany; w maju br. sąd skazał go na pół roku więzienia.

„- Mam nadzieję, że również napastnik z Jastrzębia trafi do za kratki. Ratownik medyczny w trakcie pracy jest funkcjonariuszem publicznym i atak na niego powinien być surowo karany. Nasi ratownicy muszą czuć się bezpiecznie, jeśli mają skutecznie pomagać drugiemu człowiekowi” - zaznaczył dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Artur Borowicz.

W czerwcu Państwowa Inspekcja Sanitarna opublikowała raport dotyczący wielu aspektów używania tzw. środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych, jak określane są tzw. dopalacze.

Raport obejmuje okres 2015-2016. Podkreśla on m.in., że na polskim rynku narkotykowym pojawiają się coraz to nowe substancje psychoaktywne, które w dużej mierze pochodzą z modyfikacji już istniejący, aktualnie objętych kontrolą karną substancji, lub mogą być lekami, które nie przeszły testów klinicznych, a także mogą być to całkowicie nowe struktury o analogicznych właściwościach psychoaktywnych do kontrolowanych substancji lub farmaceutyków.

Tendencja wzrostowa tego zjawiska w skali kraju utrzymuje się. Znaczna jest także liczba zgłoszeń interwencji medycznych związanych z zatruciem lub podejrzeniem zatrucia dopalaczami. W ub. roku woj. śląskie było pod tym względem na drugim miejscu w kraju (987 przypadków) po woj. łódzkim (1441 przypadków); w 2015 r. woj. śląskie było jednak pierwsze – z 1854 przypadkami.

Raport zawiera m.in. omówienie wyników badań na temat dopalaczy przeprowadzonych na ogólnopolskiej próbie 5,5 tys. uczniów w wieku 14-18 lat. 10 proc. z nich zadeklarowało, że kiedykolwiek próbowało dopalaczy. Na pytanie o konsekwencje ich zażycia większość uczniów nie wskazała żadnych, pozostali wskazywali na problemy zdrowotne i kłopoty z prawem.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach jest największą strukturą pogotowia ratunkowego w kraju. Wchodzi w skład systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, obsługując obszar zamieszkały przez prawie 3 mln mieszkańców. W systemie instytucja dysponuje 85 zespołami ratownictwa medycznego, z czego 38 to zespoły specjalistyczne, a 47 – podstawowe.

RadioZET.pl/SI/PAP