Znów podniosą VAT. Tym razem podrożeć mogą prezerwatywy i suplementy

Redakcja
26.10.2017 08:36
Znów podniosą VAT. Tym razem podrożeć mogą prezerwatywy i suplementy
fot. Pixabay

O obniżce podatku VAT już praktycznie się nie mówi. Aktualne stawki (8 i 23 proc.) będą obowiązywać przynajmniej do końca 2018 roku. To jednak nie powstrzymuje rządu przed żonglerką tymi dwiema wartościami. Tym razem większe wydatki odczuć mogą miłośnicy kilku różnych rodzajów zdrowia i przyjemności. Na celowniku znaleźć się mogły prezerwatywy, suplementy diety i okulary przeciwsłoneczne.

Według "Gazety Prawnej" od grudnia 2017 ceny na te produkty poszybują w górę, ponieważ skończy się obniżony VAT na niektóre produkty medyczne i farmaceutyczny. To m.in. "wyroby gumowe, które mają statut wyrobu medycznego" - a w tej definicji można ująć środki antykoncepcyjne.

Stawka nie zostanie podniesiona w soczewkach okularów korekcyjnych, ale w przypadku innych soczewek wzrośnie do 23 proc.

Jeżeli w przyszłym roku prezerwatywy okażą się dla was zbyt drogie, pewnym pocieczeniem może być fakt, że dla dziecięcych smoczków nadal będzie obowiązywać niższy próg podatkowy.

Niedawno minister Morawiecki podkreślił, że do największych sukcesów PiS należy do nich uszczelnienie luki VAT. „W tym roku zobaczymy więcej ściągniętego VAT o dwadzieścia kilka mld zł. - To jest tyle, ile wpływa netto do Polski z funduszy unijnych - zaznaczył.

Pytany, czy to właściwy czas na powrót do 22 proc. stawki VAT powiedział, że "rząd „za każdym razem waży różne cele". „W takim przypadku byłby to koszt ok. 7 mld zł. - Myślę, że podatnicy, Polacy, ludzie, rodziny widzą wielką wartość tego, co zrobiliśmy” - – ocenił.

Zobacz także

Według CASE, Polska od lat jest w czołówce państw Unii Europejskiej mających najniższą ściągalność VAT. Luka w VAT w Polsce wzrosła z poziomu kilku procent w roku 2007 do ponad 25 proc., czyli około 40 miliardów złotych w roku 2015 (gorzej w raporcie wypadły tylko Rumunia, Słowacja, Grecja, Litwa i Włochy). Z kolei wartość zwrotów podatku rosła szybciej niż wartość dochodów budżetu państwa. Stosunek zwrotów do wpływów stanowił 35,9 proc. w roku 2008 i 41,6 proc. w 2015, co przypisuje się przede wszystkim wzrostowi skali wyłudzeń VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/maal