Zamknij

Trzech Ukraińców zatrzymanych na granicy. Chcieli wjechać do Polski z...banknotami z planszówki

Redakcja
05.02.2018 14:17
Pieniądze
fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze Podkarpackiej Straży Granicznej zatrzymali trzech obywateli Ukrainy, którzy usiłowali wjechać do Polski z banknotami z gry planszowej.

Trzy incydenty tego typu miały miejsce w miniony weekend na przejściu granicznym w Medyce i Krościenku. Zatrzymani Ukraińcy mieli kolejno 25, 36 i 55 lat.

Przyznali się do winy

— W trakcie kontroli paszportowej zostali poproszeni przez funkcjonariuszy Straży Granicznej o okazanie środków płatniczych na pobyt w Polsce. Wówczas, jak się okazało, wyjęli banknoty do gier planszowych — mówi Radiu ZET Elżbieta Pikor, rzeczniczka podkarpackiej Straży Granicznej.

Zobacz także

Jak wyjaśnia Pikor, były to 50- i 100-dolarówki i sześć banknotów o nominale 500 euro. Zatrzymani przyznali się do winy i dobrowolnie poddali karze. Za próbę nielegalnego przekroczenia granicy zostali skazani na kary 4 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Co mówi prawo?

Przypomnijmy: zgodnie z prawem cudzoziemcy z krajów nieobjętych strefą Schengen (tzw. państw trzecich) muszą okazać odpowiednią ilość pieniędzy na pobyt w Polsce.

„Muszą uzasadnić cel podróży i warunki planowanego pobytu, posiadać środki wystarczające na utrzymanie, zarówno podczas planowanego pobytu, jak i na powrót do kraju zamieszkania lub na tranzyt do państwa trzeciego, do którego osoba ta ma zagwarantowany wjazd, albo być w stanie legalnie zdobyć wyżej wymienione środki” — czytamy na stronie MSZ.

RadioZET.pl/msz.gov.pl/Bieszczadzka Straż Graniczna/PT/MP