Czerwonka na zlocie hipisów. Sanepid wdraża działania epidemiologiczne [NOWE FAKTY]

Redakcja
08.08.2018 18:08
Czerwonka na zlocie hipisów. Sanepid wdraża działania epidemiologiczne [NOWE FAKTY]
fot. Wikipedia

U pięciu osób na Podkarpaciu wykryto bakterię, która wywołuję czerwonkę bakteryjną - poinformował Podkarpacki Inspektor Sanitarny. PIS wdrożyła działania epidemiologiczne. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

5 sierpnia do Wojewódzkiego Szpitala w Krośnie zgłosiło się około 30 osób z objawami gastrycznymi. Byli to uczestnicy zgrupowania określanego jako ''Tęczowy Krąg'' lub ''Rainbow family''. To spotkanie hipisów z całej Europy, które w dniach 13 lipca–11 sierpnia odbywa się w miejscowości Góra Moszczaniecka. 

Pierwsze badania laboratoryjne pobrane od osób chorych nie potwierdziły obecności patogenów chorobotwórczych, w tym z bakterii z rodzaju Shigella.

- Niestety, kolejne badania potwierdziły w pobranym materiale do badań - u 5 osób pałeczki Shigelle sonnei, które wywołują tzw. czerwonkę bakteryjną – powiedziała Waksmundzka-Szarek.

Zobacz także

W szpitalach w Sanoku, Jaśle i Krośnie hospitalizowanych jest osiem osób, w tym dwoje dzieci - podano w komunikacie. 

W środę odbyło się spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pod przewodnictwem wojewody i z udziałem specjalistów epidemiologów, na którym ustalono działania w kierunku ograniczenia rozprzestrzenianie się zagrożenia i ochrony mieszkańców województwa.

Czerwonka bakteryjna

Czerwonka bakteryjna to choroba zakaźna wywołana przez bakterie z rodzaju Shigella. Objawia się przede wszystkim krwawymi stolcami, bólami brzucha, gorączką. Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie po 5-10 dniach. Ciężkie infekcje mogą zagrażać dzieciom do lat 2 i osobom w podeszłym wieku oraz ze spadkiem odporności.

RadioZET.pl/DG