Remiza.pl: Płonie składowisko odpadów na Podlasiu

Redakcja
03.06.2018 21:30
Straż Pożarna
fot. PAP

Płonie składowisko odpadów w miejscowości Studzianki pod Białymstokiem. Na miejscu pracuje ponad 10 zastępów straży pożarnej - poinformował w mediach społecznościowych portal remiza.pl. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W ostatnich dniach do pożarów wysypisk śmieci dochodziło w różnych częściach kraju. W sobotę rano strażacy gasili pożar na składowisku odpadów komunalnych w Kartowicach w pow. żagańskim w woj. lubuskim. W akcji brało udział pięć zastępów. 

Ponadto płonęło m.in. wysypisko w Zgierzu, składowisko opon w Trzebini i wysypisko w miejscowości Wszedzień k. Mogilna (woj. kujawsko-pomorskie). Według służb, wiele wskazuje, że niektóre pożary wysypisk nie były przypadkowe, chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów. Według Ministerstwa Środowiska w 2018 r. roku odnotowano 63 pożary wysypisk i składowisk śmieci i odpadów. W tym 27 bardzo dużych i dużych (czyli takich, w których gaszeniu brało udział kilkadziesiąt jednostek straży). W całym ubiegłym roku Państwowa Straż Pożarna zanotowała 37 takich pożarów.

Sprawę ostatnich pożarów na składowiskach odpadów, jakie wybuchły w kraju zbada zespół prokuratorów. Śledczy mają ustalić ewentualne powiązania pomiędzy pożarami wysypisk. Polecenie powołania zespołu składającego się z prokuratorów oraz przedstawicieli różnych służb wydał minister sprawiedliwości-Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

RadioZET.pl/PAP/DG