Zamknij

Spalanie opon tuż przy Białowieży? Mieszkańcy protestują

21.06.2019 20:49
Spalanie opon tuż przy Białowieży? Mieszkańcy protestują
fot. Pixabay.com/summa

Mieszkańcy wsi Dubicze Osoczne na skraju Puszczy Białowieskiej boją się, że w okolicy ich domów i puszczy „wyrośnie” wkrótce zakład spalający opony samochodowe. Boją się zanieczyszczenia powietrza i środowiska.

Protest mieszkańców przeciwko inwestycji w zakład pirolizy opon trwa od dłuższego czasu. We wsi Dubicze Osoczne wiedzą już, że inwestor kompletuje zgody, dzięki którym będzie mógł zbudować zakład przetwarzający opony.

Lokalna społeczność widzi w tej inwestycje same zagrożenia. Na myśl przychodzą mieszkańcom „dymiące kominy, tiry dostarczające opony i chemiczne odpady". I to w bezpośrednim sąsiedztwie esencji polskiej przyrody, czyli Puszczy Białowieskiej.

Jest pomysł, żeby powstał tam zakład spalania opon. Inwestor nie przyszedł na zaplanowane z mieszkańcami spotkanie, ale przesłał list w którym zapewnia, że to bezpieczna inwestycja 

z Podlasia reporterka Radia ZET, Natalia Żyto

Inwestor czeka na pozytywne opinie RDOŚ i Inspektoratu Sanitarnego. Sołtys wsi potwierdził, że póki co wyznaczono teren pod budowę zakładu.

- Ma złożyć (inwestor) korektę raportu środowiskowego, bo w poprzednim było pełno błędów - mówi Barbara Golonko, sołtys wsi.

Przeciwni spalarni opon są radni gminy Hajnówka, organizacje ekologiczne. Mieszkańcy złożyli kilka tysięcy podpisów przeciwko inwestycji.

RadioZET.pl