Zamknij

Wolta w podlaskim sejmiku. Kandydat Koalicji Obywatelskiej wygrał z konkurentem z PiS

Redakcja
22.11.2018 14:13
Podlaskie. Karol Pilecki sensacyjnie wybranym na przewodniczącego sejmiku
fot. PAP/Artur Reszko

Sensacyjny rezultat pierwszego posiedzenia nowego sejmiku podlaskiego. Karol Pilecki, startujący z listy Koalicji Obywatelskiej, został w czwartek wybrany na przewodniczącego sejmiku województwa. W głosowaniu tajnym pokonał Marka Komorowskiego, zgłoszonego przez PiS, który ma tutaj po wyborach większość.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Na Pileckiego, zgłoszonego wspólnie przez KO i Polskie Stronnictwo Ludowe, oddano 16 głosów ważnych, na Komorowskiego – 11. Trzy głosy były nieważne.

Według informacji portalu WP.pl za kandydatem opozycji zagłosowało dwóch radnych Porozumienia. – To jest strzał w Jurgiela i Zielińskiego – przekazali anonimowo politycy Zjednoczonej Prawicy z Podlasia. Mieli na myśli Krzysztofa Jurgiela, byłego ministra rolnictwa i szefa struktur PiS na Podlasiu oraz Jarosława Zielińskiego, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji. Politycy prawicy walczą ze sobą o wpływy w regionie.

Zobacz także

Nieoficjalnie w drodze do Białegostoku ma być Robert Tyszkiewicz, szef lokalnych struktur PO na Podlasiu. Ma on dopilnować powstanie koalicji rządzącej w regionie przeciw Zjednoczonej Prawicy.

W październikowych wyborach do 30-osobowego sejmiku województwa podlaskiego Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 16 mandatów, Koalicja Obywatelska 9, zaś PSL 5.

Zobacz także

Oznacza to, że po ponad dwóch kadencjach trwania koalicji z udziałem PO i PSL, PiS jest w stanie samodzielnie rządzić w samorządzie regionu.

Po takim wyniku głosowania na przewodniczącego sejmiku, w którym kandydat tej partii jednak przegrał, przewodniczący klubu radnych PiS poprosił o przerwę w obradach. Ogłoszona została godzinna przerwa. Ostatecznie sesja została zamknięta przez nowego przewodniczącego, choć radni PiS próbowali zgłosić wniosek formalny jeszcze przed jej zamknięciem.

Zanim doszło do wyboru nowego przewodniczącego sejmiku, radni odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie.

Karol Pilecki ma 34 lat, jest prawnikiem z wykształcenia. To jego trzecia z rzędu kadencja w sejmiku województwa podlaskiego, w kadencji 2010-2014 był członkiem zarządu regionu odpowiedzialnym za służbę zdrowia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Wp.pl/PTD