Zamknij

Pożar wysypiska na Podlasiu. Dogaszanie może potrwać kilka dni [GALERIA]

Redakcja
24.08.2018 21:39
Podlaskie. Pożar wysypiska odpadów w Studziankach
fot. PAP/Artur Reszko

Ponad 40 zastępów strażaków, nie tylko z województwa podlaskiego, gasi pożar na gminnym wysypisku odpadów w Studziankach koło Białegostoku. Służby podkreślają, że gdy ogień zostanie opanowany, dogaszanie hałdy potrwa wiele godzin, a może nawet dni.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ogień zauważono na wysypisku w Studziankach w piątek po południu. Po wezwaniu strażaków okazało się, że pożar hałdy zajmującej obszar 28 na 80 metrów i wysokiej na około 20 metrów, bardzo szybko rozprzestrzenia się i do jego opanowania potrzeba znacznie więcej ludzi i sprzętu, niż początkowo zadysponowano.

Wieczorem w akcji brało udział ponad 40 zastępów straży zawodowej i OSP nie tylko z województwa podlaskiego, ale też z warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego.

Zobacz także

Około godz. 17 w gaszeniu ognia strażakom nieco pomógł deszcz, pozwalając szybciej opanować sytuację od strony pobliskiego lasu, który był wysuszony i bardzo zagrożony pożarem. Wtedy też w akcji gaśniczej był używany samolot Lasów Państwowych.

Okolica została bardzo zadymiona - służby ochrony środowiska będą badały, czy nie doszło do zanieczyszczenia powietrza, które byłoby groźne dla mieszkańców pobliskich miejscowości.

Na drodze krajowej nr 19 niedaleko Studzianek policja najpierw kierowała ruchem, a potem zupełnie zamknęła jej odcinek na czas akcji strażaków; do granicy z Białorusią w Kuźnicy, zorganizowane zostały objazdy drogą krajową nr 8.

Zobacz także

Kolejny pożar wysypiska w Studziankach

Wysypisko, na którym wybuchł pożar, wykorzystywane jest przez kilka samorządów. Prowadzi je spółka, której właścicielem jest związek podbiałostockich gmin: Wasilków, Supraśl, Czarna Białostocka i Dobrzyniewo Duże.

Jak wynika z informacji na stronie internetowej tej spółki, dysponuje ona w Studziankach wysypiskiem odpadów komunalnych, które w sumie zajmuje powierzchnię 7,7 ha i przeznaczone jest do składowania stałych odpadów komunalnych niebędących odpadami niebezpiecznymi.

W Studziankach znajduje się też inne składowisko odpadów, zlokalizowane przy instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych prowadzonej przez prywatną firmę. To tam w ostatnich latach kilkukrotnie doszło do dużych pożarów składowanych, sprasowanych odpadów.

Ostatni miał miejsce w czerwcu tego roku. Ogień objął wtedy około 2 tys. metrów kwadratowych składowiska. Przyczyna tego pożaru nie jest na razie znana, trwa śledztwo w tej sprawie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD