Podpisano umowę na zakup 180 elektrycznych autobusów. Wiemy, gdzie wyjadą

Redakcja
30.10.2017 15:26
Podpisano umowę na zakup 180 elektrycznych autobusów. Wiemy, gdzie wyjadą
fot. East News

Ministerstwo Rozwoju podpisało trzy umowy na unijne dofinansowanie projektów transportowych. Łącznie aż 200 nowych autobusów pojawi się w polskich miastach, z czego aż 180 to nowoczesne pojazdy zasilane energią elektryczną.

Zagłosuj

Czy autobusy elektryczne powinny zastąpić spalinowe?

Liczba głosów:

Nowe autobusy wyjadą na ulice trzech polskich miast: Warszawy, Zielonej Góry i Świnoujścia. Łączna wartość inwestycji to ponad 683 mln złotych, z czego aż 350 mln złotych wyniesie unijne dofinansowanie w ramach projektu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Sukces ministerstwa

Umowa, jaką udało się podpisać rządzącym, jest sporym sukcesem. – Dzięki finansowaniu unijnemu w  polskich miastach pojawi się 200 nowych autobusów, w tym, co szczególnie cieszy, 180 elektrycznych. Plany inwestycyjne samorządów są pod tym względem zgodne z rządowymi zamierzeniami, które zakładają, że po naszych drogach będzie się poruszać więcej pojazdów z napędem elektrycznym – podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Skorzystają trzy miasta

Według informacji, jakie podaje ministerstwo, w Zielonej Górze wyjadą 64 nowe autobusy (z czego 47 elektryczne), w Świnoujściu pojawią się m.in. 3 niskopodłogowe autobusy hybrydowe z napędem elektrycznym oraz 3 z układem napędowym Diesla i normą emisji spalin EURO 6. Największa inwestycja dotyczy jednak stolicy kraju, gdzie zakłada się zakup 130 autobusów elektrycznych oraz infrastruktury do ich ładowania. Pojazdy będą wykorzystywane na Trakcie Królewskim.

Projekty z podpisanymi dotychczas umowami obejmują infrastrukturę tramwajową, zakup nowego taboru, budowę węzłów przesiadkowych, Inteligentne Systemy Transportowe, rozbudowę II linii metra. Realizowane są w Warszawie, Katowicach, Opolu, Krakowie, Wrocławiu, Tychach, Poznaniu, Toruniu, Gorzowie Wlkp., Stargardzie, Gdyni, Bydgoszczy, na terenie KZK GOP, w Gminie Siechnice, Gliwicach, Jaworznie, Zielonej Górze i Świnoujściu – podaje ministerstwo.

RadioZET.pl/Ministerstwo Rozwoju/strz