Zamknij

Zagrożenie podtopieniami: w niektórych miejscach czerwone alerty

Redakcja
23.02.2017 08:39
Zagrożenie podtopieniami: w niektórych miejscach czerwone alerty
fot. Flickr

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego ogłoszono na zachodzie Polski. Topniejący śnieg i padający deszcz powodują wzrost poziomu rzek. Na razie nie widać poprawy pogody. Będzie padać przez kilka najbliższych dni. 

Najgorzej jest w województwie lubuskim i na Dolnym Śląsku. Tam występują lokalne podtopienia. W miejscowości Kłobuczyn woda zalała 19 domów. Na szczęście nie trzeba było nikogo ewakuować. W sumie na Dolnym Śląsku strażacy musieli kilkadziesiąt razy wyjeżdżać i wypompowywać wodę z zalanych piwnic.

W ciągu ostatnich kilkunastu godzin strażacy musieli interweniować także w całym województwie łódzkim. W środę wieczorem Jędrzej Pawlak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, poinformował, że wozy strażackie wyjeżdżały do mieszkańców 19 razy. Do bazy cały czas spływają kolejne wezwania. Są to głównie sprawy podtopionych piwnic. 

Zagłosuj

Tęsknisz już za wiosną?

Liczba głosów:

Jak podaje IMGW, stany alarmowe mogą być przekroczone na środkowej Odrze i Nysie Łużyckiej. 

Prognoza pogody na najbliższe dni nie nastrają optymistycznie. W czwartek nie zobaczymy raczej słońca. W całym kraju wystąpią opady deszczu, w niektórych miejscach (np. na Suwalszczyźnie) - także śniegu. Zagrożeniem będą także roztopy. 

Synoptycy ostrzegają też przed silnym wiatrem. Na Bałtyku przewidują sztorm. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia oznacza, że stany wody układają się w tych strefach powyżej stanów alarmowych. Oznacza to zagrożenie powodzią i zalaniem infrastruktury i zabudowań.

RadioZET.pl/TVN Meteo/daw, KM