Zagrożenie podtopieniami: w niektórych miejscach czerwone alerty

23.02.2017 08:39

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego ogłoszono na zachodzie Polski. Topniejący śnieg i padający deszcz powodują wzrost poziomu rzek. Na razie nie widać poprawy pogody. Będzie padać przez kilka najbliższych dni. 

Zagrożenie podtopieniami: w niektórych miejscach czerwone alerty fot. Flickr

Najgorzej jest w województwie lubuskim i na Dolnym Śląsku. Tam występują lokalne podtopienia. W miejscowości Kłobuczyn woda zalała 19 domów. Na szczęście nie trzeba było nikogo ewakuować. W sumie na Dolnym Śląsku strażacy musieli kilkadziesiąt razy wyjeżdżać i wypompowywać wodę z zalanych piwnic.

W ciągu ostatnich kilkunastu godzin strażacy musieli interweniować także w całym województwie łódzkim. W środę wieczorem Jędrzej Pawlak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, poinformował, że wozy strażackie wyjeżdżały do mieszkańców 19 razy. Do bazy cały czas spływają kolejne wezwania. Są to głównie sprawy podtopionych piwnic. 

Zagłosuj

Tęsknisz już za wiosną?

Jak podaje IMGW, stany alarmowe mogą być przekroczone na środkowej Odrze i Nysie Łużyckiej. 

Prognoza pogody na najbliższe dni nie nastrają optymistycznie. W czwartek nie zobaczymy raczej słońca. W całym kraju wystąpią opady deszczu, w niektórych miejscach (np. na Suwalszczyźnie) - także śniegu. Zagrożeniem będą także roztopy. 

Synoptycy ostrzegają też przed silnym wiatrem. Na Bałtyku przewidują sztorm. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia oznacza, że stany wody układają się w tych strefach powyżej stanów alarmowych. Oznacza to zagrożenie powodzią i zalaniem infrastruktury i zabudowań.

RadioZET.pl/TVN Meteo/daw, KM

Oceń
Tagi