Zamknij

Kostka masła za 7-8 złotych. Ceny mogą jeszcze wzosnąć

Redakcja
01.07.2018 15:51
7 złotych za kostkę masła. Kolejna podwyżka
fot. Marek Konrad/REPORTER/East News

Kolejna podwyżka cen masła. Za 200-gramową kostkę produktu w czerwcu płaciliśmy w okolicach 7-8 złotych. Od początku tego roku ceny masła wzrosły o 30 procent.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy kupujesz masło?

Liczba głosów:

Po ubiegłorocznych spekulacjach na rynkach spożywczych i wzroście światowego popytu na masło, jego ceny miały spadać. Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza" w okresie od września do stycznia w hurtowniach faktycznie za masło płacono o 20 proc. mniej.

Zobacz także

Jednak od początku 2018 roku znów cena za masło poszła w górę. W czerwcu za 200 gram produktu w sklepach trzeba było zapłacić 7-8 złotych.

Susza wpłynie na ceny masła?

Eksperci wśród powodów podwyżki upatrują suszę, ale nie w Polsce tylko w Nowej Zelandii. Przez brak odpowiedniej ilości opadów zmniejszyła się jakość pastwisk, co przełożyło się na otrzymywane od krów mleko. Problemy z pogodą są również nad Wisłą. Za nami najgorętszy maj o pół wieku, a nierównomierne opady mogą wpłynąć na przykład na ilość zbiorów zboża, z których produkowane są pasze dla hodowców bydła.

Zobacz także

Natomiast w ocenie analityka banku Credit Agricole Jakuba Olipry, cytowanego przez "Gazetę Wyborczą", dzięki wyższej produkcji mleka w Unii Europejskiej ceny masła powinny spadać do drugiej połowy 2019 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD