Zamknij

Od wakacji podwyżka cen wody. Ile zapłacimy?

Redakcja
15.05.2017 12:58
Od wakacji podwyżka cen wody. Ile zapłacimy?
fot. Pixabay

Nowa instytucja „Wody Polskie” nie powinna być strażnikiem niskich cen wody i ścieków, tylko taryf realnych – ocenia Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie". Jej zdaniem podwyżki cen wody i ścieków nastąpią już od lipca tego roku, a nie od początku 2019, jak zapowiada MŚ.

W rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Jakuta podkreśliła, że planowane w nowym Prawie wodnym powołanie regulatora taryf za wodę i ścieki będzie procesem złożonym, gdyż usługę zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków realizuje obecnie ponad 1800 przedsiębiorstw, które przedkładają do uchwalenia ponad 2500 taryf.

Zdaniem szefowej IGWP skala podwyżek cen wody i ścieków, na poziomie 30-40 zł rocznie dla czteroosobowej rodziny, nastąpi już w momencie wejścia w życie nowej ustawy, tj. od lipca 2017 roku, a nie jak zapowiada resort środowiska, dopiero od 2019 roku. Według Jakuty podwyżka spowoduje m.in. wprowadzenie od lipca opłat stałych za pobór wód i za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.

RadioZET.pl/PAP/DG