Zamknij

Autostrady w Polsce znowu podrożeją. Zobacz które

Redakcja
05.04.2017 14:50
Autostrady w Polsce znowu podrożeją. Zobacz które
fot. Agencja Gazeta

Nasza autostrada A2 już dziś jest najdroższą drogą tego typu w całej Europie, a od połowy 2017 roku będzie jeszcze droższa. Jak wylicza PwC budowa, jak i użytkowanie autostrad w naszym kraju jest droższe niż np. w Niemczech czy Holandii. Za przejechanie odcinka Konin-Nowy Tomyśl (149 km) trzeba obecnie zapłacić 51 złotych. Za niespełna miesiąc będą to już 54 złote, a to nie jedyna podwyżka.

Pewna jest również podwyżka na odcinku A4 Kraków-Katowice, zarządzanym przez Stalexport - z 26,50 do 30 zł w przypadku aut ciężarowych i dostawczych za jednorazowy przejazd. Dla porównania 10-dniowa winieta pozwalająca jeździć po całej Słowacji kosztuje 43 złote. Za taką samą w Czechach zapłacimy równowartość 50 złotych. Taniej jest w Austrii, gdzie taka winieta to równowartość 37 złotych.

Według wyliczeń PwC średni koszt budowy 1 km drogi w Europie to 9,4 mln euro. Tymczasem, koszt budowy 1 km autostrady w Polsce w badanym okresie wynosił 9,61 mln euro. Wyliczenia PwC częściowo potwierdzają słowa specjalistów z dziedziny drogownictwa. Faktycznie taniej budowano m.in. w Niemczech czy na Słowenii.

Niechlubny rekord bije autostrada A2 na odcinku Konin-Nowy Tomyśl, gdzie przejechanie jednego kilometra to koszt 36 gr za km, czyli najwięcej w Polsce (ponad 3,5 razy więcej niż na płatnych odcinkach podległych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad).

RadioZET.pl/salon24.pl/strz