Zamknij

Będą podwyżki cen energii? Prezydent Duda zabrał głos

Redakcja
18.12.2018 19:19
Podwyżki cen prądu. Prezydent Andrzej Duda spotkał się ministrem energii
fot. Jakub Szymczyk/KPRP/Twitter

Podwyżki cen energii elektrycznej w 2019 roku nie będzie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. We wtorek spotkał się z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. Tymczasem Urząd Regulacji Energetyki wezwał spółki energetyczne do korekty wniosków o podwyżki. W rezultacie ceny prądu nie wzrosną na pewno z początkiem stycznia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

"Dobra wiadomość na Święta i Nowy Rok: Podwyżki cen energii elektrycznej w 2019 roku nie będzie. Tak zapewnił mnie dziś w trakcie spotkania w Pałacu Prezydenckim Minister Energii Krzysztof Tchórzewski" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Przy okazji opublikowano zdjęcie głowy państwa w okularach. 

Kancelaria Prezydenta poinformowała w komunikacie, że prezydent zaprosił ministra energii na spotkanie, "którego celem było pozyskanie szczegółowych informacji na temat opłat za energię elektryczną w 2019 roku, szczególnie w odniesieniu do gospodarstw domowych".

Zobacz także

W wyniku rozmowy - podała prezydencka kancelaria - prezydent "uzyskał oficjalne zapewnienie ze strony ministra energii, że ceny energii w 2019 roku nie wzrosną".

W połowie listopada Urząd Regulacji Energetyki otrzymał wnioski taryfowe na sprzedaż energii na przyszły rok od wszystkich czterech sprzedawców z urzędu. Z wynika z dotychczasowych nieoficjalnych informacji, firmy energetyczne planują podwyżkę cen prądu od nowego roku.

W ubiegły wtorek ogłoszono, że prezes URE wzywa dystrybutorów oraz sprzedawców energii do przedstawienia szczegółowych informacji na temat możliwych oszczędności w spółkach.

Zobacz także

Urząd zapowiedział, że zwróci się także do ministra energii o przekazanie danych, które „pozwoliły na oszacowanie oszczędności w spółkach energetycznych na około 1 mld zł”.

W ocenie regulatora pojawiająca się możliwość oszczędności wskazuje, że przedsiębiorstwa energetyczne powinny ponownie przeanalizować i skorygować wnioski taryfowe. Prezes URE oczekuje na odpowiedzi przedsiębiorstw do 18 grudnia. Oznacza to, że ceny energii nie wzrosną na pewno z początkiem stycznia nowego roku. 

W ubiegły czwartek minister energii powiedział w Sejmie, że w przygotowaniu są rekompensaty za wzrost cen energii, ale jesteśmy też przygotowani na inne warianty, zostaną one przedstawione po decyzji URE.

Nowe ceny mogą wejść w życie najwcześniej 14 dni od dnia opublikowania zatwierdzonej przez prezesa URE taryfy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD