Zamknij

W tym roku bez matury? Nauczyciele żądają podwyżki i chcą strajkować

Redakcja
19.11.2018 12:09
Anna Zalewska
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Nauczyciele, jak policjanci, spróbują wywalczyć tysiąc złotych podwyżki i przygotowują się do protestów w czasie przyszłorocznych matur i egzaminów ósmoklasisty. Chcą wzorem policjantów brać zwolnienia lekarskie. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

 

O sprawie pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”. Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował w sieci ankietę dla nauczycieli z pytaniem, w jakiej formie gotowi są protestować. Przez pierwszą godzinę odpowiedziało na nią aż 3 tys. osób.

– Na razie większość opowiedziała się za skorzystaniem ze zwolnień lekarskich w newralgicznych okresach roku szkolnego – mówi „Rzeczpospolitej” Sławomir Broniarz. 

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego dodał na piątkowej konferencji prasowej, że nastroje wśród nauczycieli są bardzo złe. Wspomniał również o bardzo niskich zarobkach pedagogów w stosunku do rynku pracy poza oświatą. 

Zobacz także

– Domagamy się rozpoczęcia negocjacji płacowych i podwyżek na poziomie 1000 zł. Dziś wysłaliśmy – już po raz kolejny – list z takim żądaniem do premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział Sławomir Broniarz. 

Według „Rz” nauczyciele nie ukrywają, że przykładem dla nich są policjanci, którzy tuż przed 11 listopada masowo zachorowali na – jak sami to nazywali – psią grypę. – Nauczyciele chcą protestować, powołują się na policjantów i podobną akcję przed egzaminami i maturami. Proponują też akcję polegającą na nieprzystąpieniu do sprawdzania matur, egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego – zapowiedział prezes ZNP.

Ile zarabiają nauczyciele? 

W oświacie stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela wynoszą:

  • stażysty – 1751 zł netto
  • kontraktowego – 1798 zł
  • mianowanego – 2033 zł
  • dyplomowanego – 2377 zł.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/DG 

C