Zamknij

Resort obrony reaguje po publikacji RadioZET.pl. Będzie spotkanie u Błaszczaka ws. podwyżek

Redakcja
04.01.2019 22:05
Podwyżki dla żołnierzy. Resort obrony zapowiada w tej sprawie spotkanie 7 stycznia
fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Na 7 stycznia minister obrony Mariusz Błaszczak zwołał spotkanie z przedstawicielami żołnierzy zawodowych w sprawie podwyżek w wojsku. Kilka godzin wcześniej na RadioZET.pl alarmowaliśmy, że wojskowi pomimo zapewnień rządu nie otrzymali od nowego roku zapowiadanych podwyżek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Z uwagi na rozbieżności między oczekiwaniami poszczególnych korpusów kadry Sił Zbrojnych, minister Mariusz Błaszczak wezwał w poniedziałek, 7 stycznia, przedstawicieli żołnierzy zawodowych, Konwentu Dziekanów, w skład którego wchodzą reprezentanci korpusu szeregowych, podoficerów i oficerów" - napisało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zaledwie kilka godzin wcześniej na RadioZET.pl alarmowaliśmy, że wojskowi nie otrzymali zapowiadanych od 1 stycznia podwyżek. Średnie uposażenie żołnierzy zawodowych od nowego roku miało wzrosnąć o około 540 złotych, a w przypadku pracowników cywilnych wojska podwyżki miały wynieść ponad 300 złotych.

Zobacz także

To efekt zmian w przepisach, które w październiku 2018 roku zapowiadał prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak. 

"Nasz rząd obiecał podwyżki płac w wojsku od 1 stycznia. Dziś (3 stycznia – przyp. red.) wpłynęły wypłaty takie, jak w zeszłym roku. Kolejna afera?" – zaalarmował nas Łukasz, jeden z żołnierzy. Na dowód przesłał nam zdjęcia rachunków z wypłat z wojska z listopada ubiegłego roku i stycznia 2019 roku - w obu przypadkach wynagrodzenie wynosiło dokładnie tyle samo. Warto podkreślić, że w wojsku pensje wypłacane są z góry za cały miesiąc. 

„Wypłaty takie, jak w zeszłym roku”. Żołnierze nie otrzymali podwyżek [NASZ NEWS]

W piątkowym komunikacie wydanym po naszej publikacji MON podkreślił, że "podwyżki uposażeń w resorcie obrony narodowej są faktem, w fazie wypracowywania znajduje się ich dokładna wysokość". "Przepisy prawa wymagają przeprowadzenia konsultacji dotyczących wysokości podwyżek uposażeń żołnierzy ze wszystkimi instytucjami Sił Zbrojnych RP" - dodano. 

"Przewidujemy szybkie zakończenie prac nad tzw.  siatką płac, która określi dokładną wysokość podwyżek dla każdego żołnierza" - wskazał resort obrony. Jednocześnie urzędnicy MON zapewnili, że "pieniądze na podwyżki są przewidziane w budżecie resortu na ten rok i wszyscy  żołnierze dostaną je z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku".

We wcześniej przesłanej nam informacji resort Mariusza Błaszczaka zapewniał, że żołnierze i cywilni pracownicy wojska otrzymają wyższe wynagrodzenie prawdopodobnie od marca tego roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD