Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Resort obrony reaguje po publikacji RadioZET.pl. Będzie spotkanie u Błaszczaka ws. podwyżek

04.01.2019 22:05
xxx wiadomosci

Na 7 stycznia minister obrony Mariusz Błaszczak zwołał spotkanie z przedstawicielami żołnierzy zawodowych w sprawie podwyżek w wojsku. Kilka godzin wcześniej na RadioZET.pl alarmowaliśmy, że wojskowi pomimo zapewnień rządu nie otrzymali od nowego roku zapowiadanych podwyżek.

Podwyżki dla żołnierzy. Resort obrony zapowiada w tej sprawie spotkanie 7 stycznia fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Z uwagi na rozbieżności między oczekiwaniami poszczególnych korpusów kadry Sił Zbrojnych, minister Mariusz Błaszczak wezwał w poniedziałek, 7 stycznia, przedstawicieli żołnierzy zawodowych, Konwentu Dziekanów, w skład którego wchodzą reprezentanci korpusu szeregowych, podoficerów i oficerów" - napisało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zaledwie kilka godzin wcześniej na RadioZET.pl alarmowaliśmy, że wojskowi nie otrzymali zapowiadanych od 1 stycznia podwyżek. Średnie uposażenie żołnierzy zawodowych od nowego roku miało wzrosnąć o około 540 złotych, a w przypadku pracowników cywilnych wojska podwyżki miały wynieść ponad 300 złotych.

To efekt zmian w przepisach, które w październiku 2018 roku zapowiadał prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak. 

"Nasz rząd obiecał podwyżki płac w wojsku od 1 stycznia. Dziś (3 stycznia – przyp. red.) wpłynęły wypłaty takie, jak w zeszłym roku. Kolejna afera?" – zaalarmował nas Łukasz, jeden z żołnierzy. Na dowód przesłał nam zdjęcia rachunków z wypłat z wojska z listopada ubiegłego roku i stycznia 2019 roku - w obu przypadkach wynagrodzenie wynosiło dokładnie tyle samo. Warto podkreślić, że w wojsku pensje wypłacane są z góry za cały miesiąc. 

„Wypłaty takie, jak w zeszłym roku”. Żołnierze nie otrzymali podwyżek [NASZ NEWS]

W piątkowym komunikacie wydanym po naszej publikacji MON podkreślił, że "podwyżki uposażeń w resorcie obrony narodowej są faktem, w fazie wypracowywania znajduje się ich dokładna wysokość". "Przepisy prawa wymagają przeprowadzenia konsultacji dotyczących wysokości podwyżek uposażeń żołnierzy ze wszystkimi instytucjami Sił Zbrojnych RP" - dodano. 

"Przewidujemy szybkie zakończenie prac nad tzw.  siatką płac, która określi dokładną wysokość podwyżek dla każdego żołnierza" - wskazał resort obrony. Jednocześnie urzędnicy MON zapewnili, że "pieniądze na podwyżki są przewidziane w budżecie resortu na ten rok i wszyscy  żołnierze dostaną je z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku".

We wcześniej przesłanej nam informacji resort Mariusza Błaszczaka zapewniał, że żołnierze i cywilni pracownicy wojska otrzymają wyższe wynagrodzenie prawdopodobnie od marca tego roku.

RadioZET.pl/PTD

Oceń