Zamknij

Spółki energetyczne nie wycofały wniosków o podwyżki cen energii

Redakcja
13.12.2018 15:46
Podwyżki prądu. Spółki energetyczne nie wycofały wniosków o podwyżki cen energii
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Pomimo środowej deklaracji premiera żadna z najważniejszych spółek energetycznych nie wycofała swoich wniosków o podniesienie cen energii. Tą informację potwierdził Urząd Regulacji Energetyki. Natomiast minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że spółki energetyczne są niezależne w swoich decyzjach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Do Urzędu Regulacji Energetyki nie wpłynęły żadne wnioski od firm energetycznych o wycofanie taryf dotyczących podwyżek prądu. Potwierdziła to w rozmowie z Radiem ZET rzeczniczka urzędu Agnieszka Głośniewska.

Kilka tygodni temu największe firmy energetyczne złożyły do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o średnio 30 proc. podwyżki. Urząd wezwał do korekty ich taryf.

Zobacz także

Nieoficjalnie podwyżki wejdą w życie nie wcześniej niż w połowie przyszłego miesiąca. Zgodnie z prawem nowe ceny mogą wejść w życie najwcześniej 14 dni od dnia opublikowania decyzji zatwierdzonej przez prezesa URE. 

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki powiedział, że podwyżek cen nie będzie. W czwartek minister energii twierdził, że spółki energetyczne są niezależne i nic nie można im nakazać. To, że wycofają się z podwyżek to przypuszczenia, choć wczoraj jeszcze minister był zgodny z szefem rządu.

W poniedziałek minister Tchórzewski wyraził oczekiwanie, że spółki energetyczne zasilą Fundusz Efektywności Energetycznej i Rekompensat kwotą miliarda złotcych, pochodzącą z zysku przed opodatkowaniem. Wcześniej minister zaapelował o wdrożenie w spółkach programów oszczędności.

Zobacz także

RadioZET.pl/Michał Dzienyński/PTD