Zamknij

Silny wiatr i mróz. IMGW wydało ostrzeżenia

Redakcja
31.01.2018 21:42
Silny wiatr i mróz. IMGW wydało ostrzeżenia
fot. Archwium Radia ZET

Jaka pogoda czeka nas w czwartek, 1 lutego? Oto szczegółowa prognoza.

Pogoda na 1 lutego 2018

Jak informuje IMGW, nad przeważającym obszarem Europy pogodę będzie kształtował rozległy niż, z układem frontów atmosferycznych, z ośrodkiem nad Danią. Niż obejmie swym zasięgiem obszary od północnej Skandynawii aż po Morze Śródziemne, jedynie krańce zachodnie Europy będą w zasięgu wyżu azorskiego. Polska będzie pod wpływem tego niżu, w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, za którym napłynie chłodne, polarne morskie powietrze.

W czwartek zachmurzenie duże, na północy i zachodzie większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu, głównie na wschodzie i południu kraju, a na północy miejscami opady deszczu ze śniegiem. W górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Sudetach i Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm. Temperatura maksymalna od 3 st. miejscami na północy do 8 st. na południowym wschodzie, w dolinach karpackich lokalnie 2 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu i południu kraju okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W rejonach podgórskich Karpat przed południem porywy wiatru do 80 km/h, wysoko w Tatrach do 90 km/h, w Bieszczadach do 100 km/h. W górach miejscami zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie duże, na północy i zachodzie większe przejaśnienia. Miejscami, zwłaszcza w południowo-wschodniej połowie kraju, opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na południowym wschodzie miejscami opady marznące, powodujące gołoledź. Na północnym wschodzie, nad morzem oraz w górach okresami opady śniegu. W Karpatach miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Na północnym wschodzie miejscami mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -3 st. miejscami na północnym zachodzie oraz w rejonach podgórskich do 0 st. w centrum i 3 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, południowo-zachodni i południowy. W Bieszczadach porywy wiatru do 80 km/h.

IMGW wydało kilka ostrzeżeń – w województwie śląskim obowiązuje alert związany z silnym wiatrem, w małopolskim z intensywnymi opadami śniegu, opadami marznącymi i silnym wiatrem, w świętokrzyskim z opadami marznącymi, w województwie podkarpackim z silnymi wiatrami.

RadioZET.pl/SI/PAP/pogodynka.pl