Upały odpuszczają. W zamian gwałtowne burze z gradem

Redakcja
05.08.2018 09:25
Upały odpuszczają. W zamian gwałtowne burze z gradem

IMGW wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla ośmiu województw. 5 sierpnia nie będzie zagrożenia upałami. Polscy Łowcy Burz prognozują, że najgroźniejsze zjawiska mogą pojawić się na wschodzie kraju. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podaje IMGW, Polska jest na skraju niżu z rejonu Morza Białego. Z północnego zachodu na południe przemieszcza się chłodny front atmosferyczny, związany z tym niżem. Po przejściu frontu, od zachodu, rozbudowuje się klin wyżu znad Atlantyku. Front rozdziela upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego na południu i wschodzie kraju od powietrza polarnego morskiego na północnym zachodzie.

Gdzie jest Burza? 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim (z wyłączeniem powiatów wschodnich), podlaskim, łódzkim, wielkopolskim, dolnośląskim oraz opolskim.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewidziane są warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

foto

Polscy Łowcy Burz w komunikacie ostrzegają przed trwałymi układami wielokomórkowymi oraz superkomórkami burzowymi. ''Możliwe będą opady gradu do 3 cm średnicy, porywy wiatru do 80 km/h (lokalnie większe) oraz ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do lokalnych podtopień'' - czytamy. 

Zobacz także

Jak być bezpiecznym w czasie burzy przypomina we wcześniejszych komunikatach na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak informuje RCB, nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać przed jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów.

Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu. 

Pogoda na 5 sierpnia

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. W całym kraju przelotne opady deszczu, a na południu i wschodzie kraju także burze, miejscami opad gradu. W czasie burz prognozowana wysokość opadów do 20 mm, a w Karpatach i na Pogórzu Karpackim oraz na Lubelszczyźnie do 30 mm.

Temperatura maksymalna od 23 st. na północy do 29 st. miejscami na południu i Lubelszczyźnie. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 60 km/godz., zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/godz.

RadioZET.pl/PAP/Polscy Łowcy Burz/DG