Zamknij

Burze w Polsce: jedna osoba nie żyje. Niebezpieczna pogoda także w nocy

Redakcja
10.08.2018 22:42
Burza
fot. East News

Do mazowieckiej straży wpłynęło około 180 zgłoszeń w związku z burzami. Utonął mężczyzna, którego prawdopodobnie porwała wezbrana woda rzeki Cetyni. IMGW wydało kolejne ostrzeżenia pogodowe przed burzami z gradem. Nawałnice nie ustąpią w nocy. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Od kilku godzin nad centralną i wschodnią Polską przechodzą burze. Nawałnice i wezbrana woda spowodowały śmierć jednej osoby. W Sokołowie Podlaskim w małej rzece utopił się około 50-letni mężczyzna. Wiadomość z Czerwonego Telefonu Radia ZET potwierdziła Straż Pożarna z Sokołowa Podlaskiego.

Strażacy wyciągnęli mężczyznę na brzeg rzeki, próbowali reanimować, ale nie udało się go uratować.

Gdzie jest burza? Alert RCB 

Przez Mazowsze przechodzi "dość silny front", do strażaków wpłynęło około 180 zgłoszeń. Najwięcej na południu województwa - w powiecie radomskim, a także w powiatach garwolińskim, sokołowskim i węgrowskim. W tym ostatnim zgłoszenia dotyczyły m.in. lekkich uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych.

W piątek po południu przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem ostrzegło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które w ramach pilotażowego programu AlertRCB wysłało na telefony komórkowe osób przebywających na zagrożonym terenie specjalny komunikat SMS.

Komunikat o treści: "Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe" otrzymały osoby przebywające na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach, Małopolsce, Podkarpaciu i województwie świętokrzyskim 

Mapa burzowa Polski 

W nocy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w dwóch województwach alert trzeciego stopnia. 

fot
fot. Pogodynka

Ostrzeżenie obowiązuje w województwie świętokrzyskim, w powiatach: opatowskim, ostrowieckim, starachowickim, skarżyskim, kieleckim, Kielcach, sandomierskim, staszowskim, buskim, pińczowskim i kazimierskim oraz w województwie małopolskim, w powiatach proszowickim, bocheńskim, wieleckim i myślenickim.

RadioZET.pl/PAP/DG