Zamknij

Pogoda będzie niebezpieczna. Synoptycy wydali ostrzeżenia dla 6 województw

PAP
06.12.2021 16:38
IMGW i RCB ostrzegają przed oblodzeniami
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Alert dotyczy sześciu województw. O trudnych warunkach na drogach poinformowało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

IMGW alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniem wydał dla województw: mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego. Ostrzeżenia obowiązywać będą od poniedziałkowego wieczora do wtorkowego poranka. 

"Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. (...) Ujemna temperatura powietrza utrzyma się do czwartku" - napisał w ostrzeżeniu IMGW. 

RCB i IMGW ostrzegają przed oblodzeniem. Synoptycy: czeka nas mroźna aura

Przed trudnymi warunkami na drogach ostrzega również RCB. "Spadek temperatury przy gruncie będzie powodował zamarzanie wilgotnej nawierzchni" - napisała instytucja na Twitterze. Jak podał IMGW, Polska znajdzie się pod wpływem słabego klina związanego z wyżem nad Rosją, tylko na południowym wschodzie zaznaczy się oddziaływanie zatoki niżowej. Ze wschodu zacznie napływać suchsze i chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego.

We wtorek na południu kraju zachmurzenie duże. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -9 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do -2 stopni w centrum i 1 stopnia miejscami na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże miejscami większe przejaśnienia. Na północy oraz południowym zachodzie również rozpogodzenia. W centrum oraz na wschodzie miejscami słabe opady śniegu. W kotlinach górskich lokalnie mgła osadzająca szadź i ograniczająca widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od -14 stopni na północy kraju do -7 stopni w centrum i -2 stopni na krańcach północno-zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, z kierunków wschodnich.

RadioZET.pl/PAP

C