Zamknij

Gwałtowne burze nad Polską. Ostrzeżenia: grad do 3 cm i silny wiatr

Redakcja
01.06.2018 16:30
Grad
fot. Shutterstock

Polscy Łowcy Burz wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gwałtownymi burzami z gradem. Dla 9 województw IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego lub drugiego stopnia przed burzami. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak informują Polscy Łowcy Burz, do Polski płynie gorąca i wilgotna masa powietrza zwrotnikowego. Temperatura powietrza w piątek w wielu miejscach osiągała ponad 30 stopni Celsjusza. W godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych prognozuje się wystąpienie burz, które lokalnie mogą okazać się gwałtowne.

Pogoda na 1 czerwca

Podczas burz mogą wystąpić intensywne opady deszczu do 40 mm, które mogą powodować podtopienia, silne porywy wiatru do 90 km/h, a także opady gradu do 3 cm średnicy. Punktowo zjawiska mogą być silniejsze — ostrzegają Polscy Łowcy Burz. 

Pogoda. Gdzie jest burza? 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego i opolskiego. 

Alert drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w województwie dolnośląskim.

''Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 35 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad'' - podano w komunikacie.

RadioZET.pl/IMGW/Łowcy Burz/DG