Ochłodzenie i burze z gradem. Alert dla siedmiu województw [POGODA]

Redakcja
11.06.2018 07:12
Pogoda

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla siedmiu województw. Burzom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu prowadzące do lokalnych podtopień i zalań – informują Polscy Łowcy Burz. Pogoda na poniedziałek, 11 czerwca. Sprawdź, co nas czeka w pogodzie?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pierwszego stopnia obowiązuje na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, podkarpackiego i małopolskiego. 

„Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie około 40 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie opady gradu” – czytamy w komunikacie IMGW. 

Pogoda na 11 czerwca

Polscy Łowcy Burz w komunikacie wydali ostrzeżenie 1. stopnia dla znacznej części centralnej i wschodniej części Polski. Na tym obszarze prognozowane jest wystąpienie ulewnych opadów deszczu, gradu (do 2 cm średnicy) i silnych porywów wiatru. Burze możliwe będą od rana do godzin wieczornych. 

Spadek temperatury

W poniedziałek będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, od zachodu stopniowo postępujące rozpogodzenia. Najmniej opadów na Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce. Temperatura maksymalna od 23 – 25 st. C na zachodzie kraju do 28 st. C na wschodzie, nad samym morzem chłodniej: od 20 do 22 st. C.

Zobacz także

Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni, na wschodzie kraju początkowo z kierunków południowych. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Burze w Polsce 

Przypominamy, by w czasie burzy nie wychodzić z domu, jeśli to nie jest konieczne, zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie, odłączyć od prądu sprzęt domowy. W przypadku jazdy autem należy zaparkować w miejscu z dala od drzew. Osoby znajdujące się w górach powinny jak najszybciej zejść ze szczytu.

RadioZET.pl/IMGW/Polscy Łowcy Burz/DG