Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Załamanie pogody. IMGW ostrzega 14 województw

11.07.2018 11:16
xxx wiadomosci

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia przed burzami z gradem. W niemal całym kraju obowiązują alerty pierwszego stopnia. Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed silnymi porywami wiatru oraz opadami gradu.

Załamanie pogody. IMGW ostrzega 14 województw fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydano dla mieszkańców 14 województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, lubuskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, łódzkiego i podlaskiego.

pogoda

W zależności od miejsca prognozuje się opady w wysokości do 15 mm do 50 mm. Wiatr w porywach może wynosić aż do 70 km/h.

Pogoda na 11 lipca 

Jak informuje IMGW, Polska będzie pod wpływem zatoki związanej z niżem znad północnych Niemiec. Nad obszarem kraju z południa na północ przemieszczać się będzie układ frontów atmosferycznych. Wschodnia połowa kraju pozostanie w ciepłym powietrzu polarnym morskim, a na zachodzie w dalszym ciągu napływać będzie chłodniejsze i bardziej wilgotne powietrze polarne morskie.

W środę zachmurzenie umiarkowane lub duże, miejscami przelotne opady deszczu i burze, możliwe burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm, w Wielkopolsce do 30 mm.

Temperatura maksymalna od 20°C w części zachodniej wybrzeża i krańcach zachodnich Polski do 28°C na wschodzie kraju. Wiatr na ogół słaby, zmienny, na wybrzeżu okresami umiarkowany, w czasie burz silniejszy, północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Pierwszy stopień zagrożenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i zagrożenie życia. IMGW zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/DG 

Oceń