Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami burze z gradem i intensywny deszcz [POGODA]

Redakcja
16.05.2018 11:29
Pogoda
fot. Wojciech KUBIK/ East News

Pogoda na środę 16 maja pod znakiem burz i intensywnych opadów deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Polscy Łowcy Burz wydali ostrzeżenia przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Komunikat z ostrzeżeniem pierwszego stopnia przed burzami i burzami z gradem dotyczy województw: małopolskiego i podkarpackiego. Również tam należy spodziewać się intensywnych opadów deszczu. Prognozowana suma opadów za okres obowiązywania ostrzeżenia od 55 mm do 70 mm, lokalnie do 100 mm. W trakcie burz z gradem porywu wiatru będą sięgać 75 km/h. 

Polscy Łowcy Burz przewidują w swojej prognozie wystąpienie ulewnych opadów deszczu towarzyszących burzom w obszarze od Podlasia i Mazur przez Mazowsze, Ziemię Łódzką po Śląsk. Najwięcej deszczu spadnie prawdopodobnie na południowym-wschodzie Polski. 

Pogoda na środę 16 maja. Gdzie jest burza? 

Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 19 st.C do 23 st.C, chłodniej na południu kraju i na wybrzeżu: od 15 st.C do 17 st.C, a w rejonach podgórskich Karpat około 13 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, po południu miejscami porywisty, północno-wschodni i wschodni, na południu kraju północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, a w Tatrach do 100 km/h.

W nocy zachmurzenie duże, na południowym wschodzie i miejscami na południu całkowite. Okresami opady deszczu oraz zanikające burze. Miejscami opady o natężeniu umiarkowanym, a na południowym wschodzie także o natężeniu silnym. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm, a na Podkarpaciu i Kielecczyźnie do 25 mm. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

RadioZET.pl/PAP/IMGW/Łowcy Burz/DG