Zamknij

Nadchodzą potężne śnieżyce. Na południu nawet 25 cm śniegu!

Redakcja
18.03.2018 10:43
Prognoza pogody, pogoda
fot. Pixabay

Intensywne opady śniegu, zawieje i zamiecie - zimowa aura nie opuszcza Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na niedzielę kolejne ostrzeżenia. Synoptycy ostrzegają przed 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

W związku z zawiejami i zamieciami śnieżnymi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 1. stopnia dla czterech województw: woj. śląskiego, woj. małopolskiego, woj. świętokrzyskiego i woj. podkarpackim. W ostatnim z województw zapowiedziano intensywne opady śniegu.

''Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na południu województwa do 25 cm, a na północy do 15 cm'' - podało w komunikacie IMGW.

pogodynka
fot. Pogodynka

Prognoza pogody. Pogoda na niedziele 18 marca 

Temperatura maksymalna od -7 st. C na południowym wschodzie, około -1 st. C w centrum, do 3 st. C na północnym zachodzie; w rejonach podgórskich od -9 st. C do -6 st. C. Wiatr na południu umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, północno-wschodni, na pozostałym obszarze na ogół umiarkowany, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni i wschodni.

Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 80 km/h, a w Tatrach do 90 km/h. Na Podkarpaciu i w Małopolsce wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Dwie osoby zmarły minionej doby z powodu wychłodzenia organizmu - poinformowało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak wynika z danych podawanych przez służby, od początku listopada zeszłego roku w wyniku wychłodzenia zmarło 75 osób.

TO MUSISZ WIEDZIEĆ: Co się dzieje, gdy ciało zamarza? Pierwsza pomoc

Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, m.in. osoby bezdomne i starsze. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie - przypominają.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/DG