Zamknij

IMGW ostrzega 14 województw. Może być niebezpiecznie [MAPA]

Redakcja
18.01.2018 07:13
IMGW ostrzega 14 województw. Może być niebezpiecznie [MAPA]
fot. PAP/EPA

IMGW wydało ostrzeżenia dla 14 województw przewidujące m.in. zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane wiatrem o prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 70 km/h, a także umiarkowane opady śniegu. Ostrzeżenia zaczną obowiązywać od 7.30 w czwartek przez dobę.

Dla dwóch województw - podkarpackiego i małopolskiego wydano ostrzeżenie drugiego stopnia. Tam prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, a w rejonach podgórskich do 100 km/h, z kierunku południowego skręcającego na kierunki zachodnie.

pogodynka
fot. Pogodynka

Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane dla 14 województw. „Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm. Prognozuje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane wiatrem o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 70 km/h, z południowego zachodu” - podało IMGW.

Pierwszy stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Z kolei drugi stopień oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Zobacz także

Pogoda na czwartek 18 stycznia

W czwartek w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu, na zachodzie przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach o 6 cm do 10 cm, na zachodzie kraju i w Karpatach o 3 cm do 6 cm.

Temperatura maksymalna od -1 st. na północnym wschodzie do 5 st. miejscami na południowym zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat około 0 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, południowy i południowo-zachodni. Porywy wiatru na południu kraju do 70 km/h, na zachodzie do 85 km/h, w rejonach podgórskich do 100 km/h, a wysoko w Tatrach do 130 km/h.

RadioZET.pl/PAP/DG