Zamknij

Trąby powietrzne, burze i grad. Ostrzeżenie drugiego stopnia dla 8 województw

Redakcja
02.06.2018 11:45
Trąby powietrzne, burze i grad. Ostrzeżenie drugiego stopnia dla 8 województw

W sobotę w 8 województwach mogą wystąpić gwałtowne burze z opadami deszczu i gradu. Wprowadzono tam ostrzeżenie drugiego stopnia - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w pięciu województwach. Polscy Łowcy Burz prognozują wystąpienie trąb powietrznych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

IMGW wprowadziło na obszarze województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego i mazowieckiego drugi stopień zagrożenia związany z występowaniem "burz z opadami deszczu od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h". Lokalnie może spać również grad.

Pogoda na 2 czerwca 

Pierwszy stopień alertu przed burzami z gradem obowiązuje również w województwie: opolskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim oraz pomorskim.

fot

IMGW apeluje o zachowanie ostrożności podczas burz - unikanie otwartych przestrzeni, stania pod drzewami, dotykania metalowych przedmiotów, a także o zgłoszenie niepokojących zdarzeń odpowiednim służbom.

Zobacz także

W czasie burzy nie należy także wychodzić z domu i pozostawiać samochodów pod drzewami, warto odłączyć sprzęt domowy od prądu i zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty pozostawione na parapecie.

Gdzie jest burza? Polscy Łowcy Burz ostrzegają

Jak podali Polscy Łowcy Burz, w sobotę w wielu miejscach burze mogą być dość gwałtowne i będą powodować lokalne szkody. Najpoważniejszym zagrożeniem podczas ich występowania będą bardzo silne opady deszczu powodujące podtopienia, a także dość duży grad - podano w komunikacie.

W pasie od woj. pomorskiego po północ woj lubelskiego być może rozwinie się nawet trąba powietrzna - dodano.

RadioZET.pl/IMGW/Łowcy Burz/DG