Zamknij

Gwałtowne załamanie pogody. Ostrzeżenia 1 i 2. stopnia dla całego kraju [MAPA]

Redakcja
20.06.2018 21:05
Gwałtowne załamanie pogody. Ostrzeżenia 1 i 2. stopnia dla całego kraju [MAPA]

Pogoda na czwartek 21 czerwca zapowiada się wyjątkowo niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla całego kraju. Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem, intensywnymi opadami deszczu oraz wystąpieniem trąb powietrznych.  

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województw kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego. 

''Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywami wiatru do 95 km/h. Lokalnie grad'' - podano w komunikacie. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie obowiązuje też ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

Pogoda na 21 czerwca

Z kolei ostrzeżenia przed burzami z gradem pierwszego stopnia obowiązują w pozostałych 11 województwach.

fto

Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, miejscami do 25 mm, a w pasie od Śląska do centrum kraju do 30 mm. Temperatura maksymalna od 25 st., 27 st. na północy do 28 st., 30 st. na pozostałym obszarze kraju i do 31 st. miejscami na południowym zachodzie i południu kraju. Chłodniej na wybrzeżu: 22 st., 24 st.

Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, południowy i południowo-zachodni, na zachodzie skręcający na zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, niewykluczone porywy do około 100 km/h.

Burze w Polsce

Jak podają Polscy Łowcy Burz, po kulminacyjnej fali upałów w Polsce (termometry w czwartek sięgać będą 30°C/31°C), do Polski napłynie strefa chłodnego frontu atmosferycznego, co spowoduje dynamiczny spływ dużo chłodniejszej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego. W czwartek należy spodziewać się dynamicznej pogody z opadami gradu (2,5-4 cm), ulewnym deszczem, silnymi porywami wiatru, a nawet ryzykiem powstania trąby powietrznej w części województw południowych, częściowo południowo - zachodnich, środkowych, północno – wschodnich i częściowo wschodnich.

W czasie burzy nie należy wychodzić z domu, jeśli to nie jest konieczne, należy zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie,unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynymi w okolicy masztami i drzewami, a także unikać dotykania metalowych przedmiotów.

RadioZET.pl/IMGW/Łowcy Burz/DG