Zamknij

Pogodowy armagedon w Polsce. Najgorzej jest w Krakowie

Redakcja
23.09.2017 13:32
Pogodowy armagedon w Polsce. Najgorzej jest w Krakowie
fot. PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne przed intensywnymi opadami deszczu.

Najgorzej sytuacja wygląda w województwie śląskim, opolskim i małopolskim, gdzie wciąż bardzo mocno pada.

Najgorzej jest w Krakowie. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają, że w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, Wisła na wodowskazie Bielany w ciągu najbliższej doby może przekroczyć stan alarmowy.

Do dyżurnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie dociera coraz więcej zgłoszeń o wypełnionych wodą rowach melioracyjnych, wokół których mogą się tworzyć lokalne podtopienia. Z powodu intensywnych opadów deszczu kanalizacja w wielu miejscach przestała odprowadzać wodę, a na ulicach utworzyły się kałuże.

Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło magazyn przeciwpowodziowy na wypadek konieczności pomocy mieszkańcom. Znajdują się w nim m.in. piasek, worki i pompy. Straż miejska cały czas patroluje zagrożone podtopieniami tereny Krakowa.

Synoptycy ostrzegają przed możliwymi lokalnymi podtopieniami dróg i budynków. Apelują również o zachowanie rozwagi na drodze. Warunki jazdy będą złe z powodu ograniczonej widzialności i ryzyka utraty przyczepności.

W ciągu dnia termometry pokażą 12 stopni Celsjusza. Wieczorem i w noc temperatura wyniesie 8 st. C. Poprawa pogody spodziewana jest w niedzielę: będzie cieplej – do 16 st. C, jest również szansa, że przestanie padać i zza chmur wyjrzy słońce.

RadioZET.pl/SI/PAP/pogodynka.pl