Zamknij

Wiatr nie daje za wygraną. Kolejne ostrzeżenia IMGW

Redakcja
25.12.2017 12:43
Wiatr nie daje za wygraną. Kolejne ostrzeżenia IMGW
fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta

Silny wiatr i deszcz nie dają wytchnienia mieszkańcom Pomorza.  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla nadbałtyckich miejscowości. Meteorolodzy przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności. 

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed sztormowym wiatrem dla całej strefy przybrzeżnej zachodniej oraz ostrzeżenie drugiego stopnia dla części wschodniej. W województwie Podkarpackim ''prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami od 70 km/h do 80 km/h, z południowego zachodu''.

''Wiatr zachodni do południowo-zachodniego 6 do 7 w porywach 8, w godzinach południowych wzrastający na 7 do 8, w porywach 9 w skali B'' - podało w komunikacie IMGW.

Zobacz także

Instytut wydał również alerty hydrologiczne dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz małopolskiego. W związku z przewidywanymi opadami deszczu prognozowane są gwałtowne wzrosty stanów wody na rzekach.

Pracowite Święta

Przez cały weekend strażacy wyjeżdżali 1061 razy na interwencje związane z silnym wiatrem, zaś 111 interwencji dotyczyło skutków opadu deszczu. W wyniku wiatrów w sobotę ok. godz. 18 w miejscowości Kościerzyna-Rybaki (woj. pomorskie) w aucie przygniecionym przez drzewo zginął siedmioletni chłopiec. W podobnych okolicznościach w niedzielę dwie osoby zostały ranne w miejscowości Arciszewo (woj. pomorskie).

Ponadto - jak wskazał Frątczak - działania strażaków podczas porywistych wiatrów polegały m.in. na usunięciu połamanych drzew, które blokowały ulice i szlaki kolejowe, zabezpieczeniu naderwanych dachów na budynkach, naderwanych reklam i innych elementów konstrukcyjnych oraz wypompowywaniu wody z piwnic.

Aż 400 interwencji strażaków zanotowano na Pomorzu, ponad 200 w województwie warmińsko-mazurskim i przeszło 100 w województwie mazowieckim.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/DG 

C