Prognoza pogody na dziś: IMGW ostrzega przed burzami i gradem!

Redakcja
25.05.2018 12:39
Chmury gradowe
fot. Pixabay

Pogoda na piątek, 25 maja i weekend: burze i grad w Polsce. IMGW wydało prognozę, w której ostrzega przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi w kraju. W których rejonach pogoda zepsuje się najbardziej?

IMGW: pogoda na piątek 25 maja

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najnowszej prognozie ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi w Polsce. Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą znacznej części kraju. W piątek, 25 maja, jeszcze w godzinach przedpołudniowych, w niektórych województwach może zagrzmieć. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 7.30 w piątek do 7.30 w sobotę i dotyczy ośmiu województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i kujawsko-pomorskim wystąpić mogą burze z gradem, którym towarzyszyć mają opady deszczu od 5 do 15 l/mkw., a lokalnie nawet do 25 litrów/mkw oraz wiatr osiągający w porywach do 75 kilometrów na godzinę.

W pozostałych województwach, których dotyczy alert, wystąpią burze bez gradu z opadami deszczu do 30 l/mkw. i wiatrem osiągającym do 60 km/h.

Pogoda na weekend 26-27 maja

IMGW ostrzega, że burze z gradem mogą pojawiać się przez cały weekend. Sobotni alert również dotyczy ośmiu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Prognozowanym burzom towarzyszyć będą opady od 5 do 20 l/mkw., do 30 l/mkw w południowych województwach oraz wiatr w porywach do 80 km/h.

Podobnej pogody spodziewać się można także w niedzielę, jednak ostrzeżenia IMGW obejmują już tylko pięć województw: zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie (burze z gradem, opady od 10 do 15 l/mkw, miejscami do 20 l/mkw oraz wiatr do 75 km/h.), a także podkarpackie i małopolskie (burze bez gradu z opadami deszczu od 15 do 25 l/mkw. oraz podmuchy wiatru do 60 km/h.).

Pierwszy stopień zagrożeń „przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne”. W związku z tym zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

RadioZET.pl/tvnmeteo.tvn24.pl/SA