Zamknij

Pogoda na 26 czerwca. Burze i trąby powietrzne [OSTRZEŻENIE]

Redakcja
26.06.2018 07:11
Pogoda

Pogoda na wtorek, 26 czerwca. IMGW w prognozie ostrzeżeń wydał alert pierwszego stopnia dla 10 województw. Polska jest pod wpływem płytkiego niżu znad Mazowsza, w chłodnej, polarnej morskiej masie powietrza. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Boisz się burzy?

Liczba głosów:

We wtorek 26 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami i burzami z gradem dla województw: wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. 

Dodatkowo na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie prognozowane jest wystąpienie intensywnych opadów deszczu. 

„Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 20 mm, lokalnie 30 mm. Opadom mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 60 km/h. Lokalnie możliwy grad” – czytamy w komunikacie.

Pogoda na 26 czerwca  

Temperatura maksymalna od 18 st. C na północnym wschodzie i nad morzem do 22 st. C na zachodzie i Podkarpaciu, chłodniej miejscami w rejonach podgórskich: 17 st. C, 18 st. C. Wiatr w województwach wschodnich słaby, zmienny, na pozostałym obszarze umiarkowany, północno-zachodni, a nad morzem północny. W czasie burz porywy do 65 km/h.

Zobacz także

W Tatrach synoptycy przewidują opady deszczu ze śniegiem. 

Gdzie jest burza? 

Polscy Łowcy Burz w komunikacie ostrzegają przed wystąpieniem licznych burz, którym będą towarzyszyć intensywne opady deszczu, opady gradu (punktowo do 1,5-2 cm średnicy) i silniejsze porywy wiatru.

„Nie wykluczamy wystąpienia pojedynczych przypadków lejków kondensacyjnych, a nawet punktowo trąby powietrznej, tak jak to miało miejsce w dniu dzisiejszym (poniedziałek – red.)” – napisano.

Przypominamy, by w czasie burzy nie wychodzić z domu, jeśli to nie jest konieczne, zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie, odłączyć od prądu sprzęt domowy. W przypadku jazdy autem należy zaparkować w miejscu z dala od drzew. Osoby znajdujące się w górach powinny jak najszybciej zejść ze szczytu.

RadioZET.pl/IMGW/Polscy Łowcy Burz/DG