Zamknij

Pogoda na czwartek. Prognoza na 28 grudnia

Redakcja
27.12.2017 16:02
Pogoda na czwartek. Prognoza na 28 grudnia
fot. Wikipedia

Jaka pogoda czeka nas w czwartek, 28 grudnia 2017? Przygotowaliśmy szczegółową prognozę.

Jak podaje IMGW, nad Europą dominować będą niże z układami frontów atmosferycznych. Polska będzie pod wpływem bruzdy niskiego ciśnienia z pofalowanym frontem chłodnym, łączącym ośrodek niżowy znajdujący się nad południową Skandynawią z ośrodkiem niżowym przemieszczającym się znad Zatoki Genueńskiej nad Adriatyk. Za wspomnianym frontem atmosferycznym, przemieszczającym się z zachodu do centrum kraju, będzie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie, wypierając napływającą przed frontem z południa, znad Morza Śródziemnego, masę powietrza polarnego morskiego ciepłego.

Ciśnienie w Warszawie w południe 28 grudnia wyniesie 980 hPa i będzie rosnąć.

Szczególnie uważać muszą mieszkańcy województw: kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej wydał dla tych regionów ostrzeżenia związane z intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniem.

W czwartek w zachodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, okresami opady deszczu, od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po wschodnie Pomorze opady miejscami o natężeniu umiarkowanym, prognozowana wysokość opadu na tym obszarze do 15 mm. W Sudetach opady śniegu, początkowo miejscami deszczu ze śniegiem, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej powyżej 500 m n.p.m. do 15 cm. We wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże, początkowo miejscami większe przejaśnienia, na wschodzie możliwe również rozpogodzenia. Miejscami opady deszczu, w Karpatach powyżej 1000 m n.p.m. śniegu. Temperatura maksymalna od 3 st., 4 st. na zachodzie i Podhalu do 8 st., 10 st. na wschodzie. W dolinach sudeckich od 1 st. do 3 st. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, w regionach podgórskich i na wschodnim wybrzeżu umiarkowany i dość silny, a wysoko w górach dość silny i silny, od 30 km/h do 50 km/h. Porywy wiatru: w rejonach podgórskich do 60 km/h, wysoko w górach do 90 km/h. Wiatr z kierunków południowych, w zachodniej połowie kraju skręcający na zachodnie.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie duże, okresami opady deszczu ze śniegiem przechodzące w opady śniegu, na wschodzie opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W Podkarpackiem, Małopolską, Świętokrzyskiem oraz na Górnym Śląsku prognozowana suma opadów do 15 mm, a prognozowany przyrost pokrywy śnieżniej do 5 cm. W zachodnich Beskidach i w Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 25 cm. Temperatura minimalna od -1 st. na południowym zachodzie do 3 st. nad morzem i na wschodzie. W dolinach górskich od -3 st. do -1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, z kierunków zachodnich. Porywy wiatru: nad morzem do 60 km/h, wysoko w górach do 70 km/h. W dzień zachmurzenie duże, miejscami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1 st. do 4 st., w dolinach górskich niższa, od -2 st. do 1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr w porywach do 70 km/h.

W czwartek w Warszawie zachmurzenie duże i okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 8 st. Wiatr przeważnie umiarkowany, południowo-wschodni. W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie duże. Opady deszczu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna 2 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni skręcający na zachodni. W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna 2 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

RadioZET.pl/SI/PAP/pogodynka.pl