Fatalne warunki pogodowe w całym kraju. Policja apeluje! Silne oblodzenie

Redakcja
29.12.2017 22:09
Fatalne warunki pogodowe w całym kraju. Policja apeluje! Silne oblodzenie
fot. Radio ZET

W wielu rejonach kraju pogarszają się warunki atmosferyczne; w nocy i nad ranem można spodziewać się oblodzeń. Policja apeluje do kierowców o ostrożność i dostosowanie prędkości do trudnych warunków na drogach. Przypomina, że piesi są lepiej widoczni dzięki elementom odblaskowym.

Z informacji IMGW wynika, że oblodzenia mogą wystąpić w siedmiu województwach centralnej i wschodniej części Polski. W nocy temperatura spadnie poniżej zera niemal w całym kraju. Lokalnie mogą wystąpić mgły.

Policjanci zwracają uwagę na to, że ze względu na Sylwestra, w sobotę i w niedzielę, na drogach może być tłoczno. Z kolei w Nowy Rok i drugiego stycznia wiele osób może wracać ze świątecznych wyjazdów.

Jak powiedział PAP Antoni Rzeczkowski z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji nadmierna prędkość i niezachowanie należytej ostrożności są nadal głównymi przyczynami wypadków. Przypomniał, że nie można sobie pozwalać na brawurę za kierownicą, bo czasem „sekundy decydują o tym, czy ktoś przeżyje czy nie".

„Należy dostosować technikę jazdy do warunków atmosferycznych. Inna technika jazdy będzie na suchej nawierzchni, inna na nawierzchni mokrej czy oblodzonej. W przypadku trudnych warunków nie powinniśmy wykonywać żadnych gwałtownych manewrów. Należy je też wcześniej sygnalizować, aby inni uczestnicy ruchu wiedzieli, co robimy" – zaznaczył Rzeczkowski.

Podkreślił, że jeżeli ktoś decyduje się na jazdę nocą powinien pamiętać o ryzyku zmęczenia. „Ważne jest, by robić sobie przerwy, zjechać na parking, nawet chwilę przespać się w samochodzie i rozprostować nogi. W nocy niebezpieczne są szczególnie autostrady, ponieważ droga jest monotonna, a kierowca musi być cały czas skoncentrowany na jeździe" – powiedział.

Zaapelował też, by nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu.

„Zabawy i spotkania Sylwestrowe z pewnością będą okazją do wznoszenia toastów. Jeśli zdecydujemy się na picie alkoholu powinniśmy pamiętać, by bezwzględnie zrezygnować z prowadzenia pojazdu. Kierowcy powinni się spodziewać wzmożonych kontroli trzeźwości. W te dni będziemy również kontrolować prędkość, stan techniczny aut, sposób przewożenia dzieci (czy są w fotelikach) oraz, czy pasażerowie mają zapięte pasy" – powiedział.

Policja apeluje też do pieszych, by w sylwestrową noc zakładali odblaski. „Po zmroku, poza obszarem zabudowanym, noszenie elementów odblaskowych jest obowiązkowe, ale odblaski mogą uratować życie także w mieście. To, że pieszy widzi światło samochodu w odległości kilkuset metrów, nie oznacza, że kierowca też go widzi" - dodał Rzeczkowski.

Jak pokazują dotychczasowe dane policji, podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia prawie połowę ofiar śmiertelnych stanowili piesi.

RadioZET.pl/SI/PAP