IMGW wydał ostrzeżenia dla wszystkich województw. Nie tylko silny wiatr!

Redakcja
30.10.2017 09:58
IMGW wydał ostrzeżenia dla wszystkich województw. Nie tylko silny wiatr!
fot. Flickr

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne na 30 października. Najgorsza sytuacja jest w województwie pomorskim.

Pogoda na poniedziałek, 30 października 

To nie będzie miły poniedziałek. IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) wydał ostrzeżenia dla wszystkich - szesnastu województw!

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują więc w aż piętnastu województwach – oprócz pomorskiego, gdzie obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z bardzo silnym wiatrem.

Jak informuje IMGW, wschodnia część kontynentu oraz Półwysep Apeniński są pod wpływem niżów z ośrodkami nad zachodnią Rosją, Sardynią oraz Turcją. Pozostały obszar kontynentu jest w zasięgu wyżu z centrum nad Wielką Brytanią. Polska jest na skraju niżu znad zachodniej Rosji, w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego napływającym z północy.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 992 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie Polski z rozpogodzeniami. Okresami, głównie we wschodniej połowie kraju, przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej lub śniegu. W rejonach podgórskich i górach (powyżej 500 m n.p.m.) opady śniegu. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 12 cm. Temperatura maksymalna od 4 st.C do 8 st.C, a w rejonach podgórskich Karpat od 0 st.C do 3 st.C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, na wschodzie wiatr dość silny i silny, miejscami bardzo silny, do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, na wschodnim wybrzeżu wiatr od 40 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h. Wiatr północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, w porywach do 110 km/h, północno-zachodni, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, na wybrzeżu deszczu. Temperatura minimalna od -1 st.C do 2 st.C, w rejonach podgórskich od -4 st.C do -1 st.C, na Pomorzu od 2 st.C do 5 st.C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, na wybrzeżu w porywach do 60 km/h, we wschodniej połowie kraju w porywach do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, w porywach do 100 km/h.

RadioZET.pl/SI/pogodynka.pl/PAP