Zamknij

Zima wraca do Polski. Ostrzeżenie dla 10 województw [MAPA]

Redakcja
28.03.2018 16:19
Prognoza pogody
fot. PAP

Do Polski nadciąga ośrodek niżowy „Elisabeth”. To oznacza gwałtowną zmianę pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla 10 województw. Synoptycy przewidują wystąpienie intensywnych opadów śniegu i porywistego wiatru. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Alert pogodowy pierwszego stopnia obowiązuje w całym województwie zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. Meteorolodzy spodziewają się opadów śniegu w północnej części województwa wielkopolskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego.

Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej od 3 cm do 8 cm. Porywisty wiatr może powodować miejscami zawieje śnieżne — podało w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenia przed marznącymi opadami deszczu wydano dla mieszkańców południa województwa małopolskiego i podkarpackiego. 

pogoda
fot. Pogodynka

Pogoda na czwartek 29 marca 

W czwartek w południowo-zachodniej połowie kraju początkowo zachmurzenie całkowite i opady deszczu, ale od południowego zachodu stopniowy zanik opadów i większe przejaśnienia oraz rozpogodzenia. W północno-wschodniej połowie Polski zachmurzenie całkowite i opady śniegu, w pasie od zachodniego wybrzeża przez centrum kraju po Lubelszczyznę przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Przed południem w Sudetach powyżej 900 m n.p.m., a w Karpatach powyżej 1600 m n.p.m. opady śniegu. Na północnym wschodzie oraz na Pomorzu Wschodnim przyrost pokrywy śnieżnej o 2 cm do 8 cm.

Zobacz także

Temperatura maksymalna od 1 st., 3 st. na północnym wschodzie i Pomorzu Wschodnim do 6 st., 8 st. na zachodzie i 9 st., 11 st. na południu. Wiatr umiarkowany, porywisty, na północnym wschodzie i wschodnim wybrzeżu początkowo dość silny, w porywach do 65 km/h. Wysoko w Beskidach początkowo porywy wiatru do 90 km/h, a w Tatrach do 100 km/h. Wiatr południowo-wschodni, od południowego zachodu skręcający na południowo-zachodni i zachodni. Na północnym wschodzie i wschodnim wybrzeżu wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/IMGW/DG