Zamknij

Załamanie pogody. Alerty IMGW dla 16 województw

Redakcja
22.08.2018 20:52
Burze
fot. Shutterstock

Do Polski zbliża się gwałtowna zmiana pogody. Na piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej może wydać ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla całej Polski. Synoptycy przewidują wystąpienie burz z gradem.  

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak informuje IMGW, Europa północna i zachodnia będą w zasięgu niżu znad Morza Norweskiego. Na pozostałym obszarze kontynentu dominować będą wyże z centrami nad zachodnią Rosją i Atlantykiem.

Polska znajdzie się na skraju wspomnianego wyżu znad Rosji. Napływać będzie bardzo ciepłe powietrze polarne morskie.

W czwartek temperatura maksymalna wyniesie od 23 st. lokalnie nad samym morzem, 24 st., 25 st. na północnym wschodzie, około 28 st. w centrum kraju do 32 st. lokalnie na południowym zachodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej może wydać ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla mieszkańców województw: małopolskiego, śląskiego i opolskiego. 

Pogoda na piątek 

Kulminacja zmian w pogodzie nastąpi w piątek. W centrum i na południu kraju termometry pokażą nawet 32 stopnie. W województwach: opolskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim mogą zostać wydane alerty drugiego stopnia przed upałami. Na pozostałym obszarze kraju temperatura maksymalna wyniesie 23 stopnie Celsjusza. 

Zobacz także

IMGW prognozuje wydanie ostrzeżeń przed burzami z gradem i burzami we wszystkich województwach kraju. Alerty drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia

''Późnym popołudniem i wieczorem prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 5 mm do 10 mm, lokalnie około 25 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h'' - czytamy w komunikacie. 

img

Na ostatni weekend wakacji synoptycy prognozują deszcz, burze oraz gwałtowny spadek temperatur - nawet do 17 stopni. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: 

RadioZET.pl/IMGW/DG