IMGW wydaje najwyższe ostrzeżenie hydrologiczne. Na rzekach przekroczone stany ostrzegawcze!

Redakcja
21.09.2017 12:09
IMGW wydaje najwyższe ostrzeżenie hydrologiczne. Na rzekach przekroczone stany ostrzegawcze!
fot. Pixabay

Przybywa wody w rzekach na Podbeskidziu. Z danych Krajowego Instytutu Meteorologii wynika, że Koszarawa na Żywiecczyźnie, Soła i Wisła w rejonie Oświęcimia, a także Stryszawka w Suchej Beskidzkiej przekroczyły w czwartek stany ostrzegawcze. IMGW wydał najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przed gwałtownym wzrostem wód dla województwa śląskiego. 

Deszcz nie przestaje padać. Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego opublikowało komunikat Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, z którego wynika, że w regionie w ciągu najbliższej doby może spaść lokalnie do 50 mm deszczu na 1 m kw.

Instytut Meteorologi i Gospodarki oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały ostrzeżenia przed możliwym wzrostem wód powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. Drugi stopień obowiązuje w województwach: warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, małopolskim oraz podkarpackim. Najwyższy stopień dotyczy województwa śląskiego. 

W czwartek rano rzeka Koszarawa w Pewli Małej na Żywiecczyźnie mierzyła 184 cm. To o 34 cm powyżej poziomu ostrzegawczego. W Jawiszowicach koło Oświęcimia Wisła miała 604 cm. Do alarmu brakowało 26 cm. Głębokość Soły w Oświęcimiu wynosiła 421 cm. To 51 cm powyżej stanu ostrzegawczego i tylko 39 cm poniżej alarmu. W tej rzece przybywa jednak wody w górnym biegu. Na Żywiecczyźnie osiągnęła ona już poziom wysoki. Stan ostrzegawczy o 30 cm przekroczyła też Stryszawka w Suchej Beskidzkiej. Ma 250 cm.

Strażacy odnotowali już pierwsze interwencje. Na Śląsku Cieszyńskim przeciekał dach budynku. Na Żywiecczyźnie wypompowali wodę z piwnicy domu w Gilowicach, zajęli się przeciekającym dachem liceum w Milówce i zabezpieczyli podmywany przyczółek niewielkiego mostu w miejscowości Las.

Służby ratunkowe przygotowują się na różne scenariusze. Naczelnik wydziału zagrożenia kryzysowego magistratu w Bielsku-Białej Adam Caputa poinformował w czwartek, że z uwagi na niekorzystne prognozy synoptyków w mieście przygotowano już 700 worków z piaskiem.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/DG