Zamknij

Arktyczna masa powietrza nad Polską. IMGW ostrzega 10 województw

Redakcja
29.03.2018 07:21
Pogoda
fot. IMGW

Pogoda na czwartek 29 marca nie zachwyca. Polska jest w zasięgu niżu znad północnego Atlantyku i związanego z nim wtórnego ośrodka niżowego znad Zatoki Pomorskiej, w strefie układu frontów atmosferycznych. Stopniowo od południa zaczyna napływać ciepłe powietrze polarne, morskie, jedynie północ kraju przez znaczną część dnia pozostanie w zasięgu chłodnej masy pochodzenia arktycznego. IMGW wydał ostrzeżenia dla 8 województw. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pogodowy pierwszego stopnia przed opadami śniegu dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Na południu Małopolski oraz Podkarpacia mogą występować opady marznącego deszczu lub deszczu ze śniegiem.

Pogoda na czwartek 29 marca 

W czwartek zachmurzenie na ogół duże, tylko na zachodzie i południu kraju większe przejaśnienia i rozpogodzenia. W północnej połowie kraju deszcz ze śniegiem i śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, na pozostałym obszarze opady deszczu, tylko wysoko w Sudetach oraz Tatrach okresowo opady śniegu. Na zachodzie i południu kraju opady będą stopniowo zanikać. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północnym wschodzie od 4 cm do 6 cm.

Temperatura maksymalna od 1 st.C, 4 st.C na północnym wschodzie oraz na krańcach północnych do 6 st.C, 9 st.C na przeważającym obszarze i 10 st.C miejscami na południu. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, na przeważającym obszarze zachodni i południowo-zachodni, tylko na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu jeszcze wschodni i południowo-wschodni. Na północy kraju i w rejonach podgórskich wiatr w porywach do 65 km/h, a wysoko w Tatrach do 100 km/h. Na północnym wschodzie i wschodnim wybrzeżu wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: 

RadioZET.pl/PAP/DG