ALERT pogodowy. Gwałtowne burze z gradobiciem w 13 województwach

Redakcja
10.06.2018 12:54
Burza

Pogoda na niedzielę 10 czerwca. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla trzynastu województw. Polscy Łowcy Burz nie wykluczają powstania ''krótkotrwałych trąb powietrznych''. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia obowiązują na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Najgorsza sytuacja ma być w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. Prognozowane są tam nawałnice z porywami wiatru do 95 km/h. 

Pogoda na niedzielę. Gdzie jest burza? 

Polscy Łowcy Burz w komunikacie zamieszczonym na Facebooku wydali ostrzeżenie 1. stopnia dla znacznej części południowej, południowo-zachodniej oraz częściowo zachodniej, centralnej i północnej części Polski z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, dużego gradu, a także punktowo silnych porywów wiatru. 

''Najsilniejsze burze, które pojawią się głównie w lokalnych strefach zbieżności wiatru, mogą przynosić nadmierne opady deszczu prowadzące do lokalnych podtopień i zalań, opady gradu do 2-3,5 cm średnicy (zwłaszcza w przypadku wystąpienia superkomórek burzowych) oraz punktowo silne porywy wiatru. Nie wyklucza się wystąpienia zalążków trąb powietrznych, a być może nawet w pełni rozwiniętej, krótkotrwałej trąby powietrznej'' - czytamy.

Prognoza pogody. Burze w Polsce 

Zgodnie z zaleceniami, w czasie burzy nie należy wychodzić z domu, jeśli to nie jest konieczne, należy zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie, a także odłączyć od prądu sprzęt domowy. W przypadku jazdy autem należy zaparkować w miejscu z dala od drzew. Osoby znajdujące się w górach powinny jak najszybciej zejść ze szczytu.

Zobacz także

W trakcie burzy należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynymi w okolicy masztami i drzewami, a także unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby znajdujące się w wodzie powinny jak najszybciej wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

RadioZET.pl/IMGW/Polscy Łowcy Burz/DG