Zamknij

Deszcze i burze nad Polską. Pogoda w niedzielę

07.07.2019 08:49
Deszcze i burze nad Polską. Pogoda w niedzielę
fot. Aris Suwanmalee/Shutterstock

Przelotne deszcze i burze– tego możemy się spodziewać w niedzielę w wielu regionach Polski. Maksymalna temperatura wyniesie 25 stopni Celsjusza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak prognozują synoptycy – wszystko wskazuje na to, że na tę chwilę nie zaznamy w lipcu prawdziwego lata. W niedzielę w wielu miejscach w Polsce spadnie deszcz, może także zagrzmieć. Lokalnie termometry wskażą jedynie kilkanaście st. C.

Zobacz także

Jak podaje TVN Meteo, deszczowej pogodzie będzie również towarzyszyć zachmurzenie – kłębiaste umiarkowane i duże. W północnej,  południowej oraz południowo-wschodniej części Polski spadnie od 5 do 15 litrów deszczu na metr kwadratowy. Z kolei na Podkarpaciu burze, w których wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 80 km/h.

Jakich warunków biometeorologicznych możemy się dziś spodziewać? Wilgotność powietrza utrzyma się na poziomie 70-80 procent. Na północy i południu, w niektórych regionach może nawet przekroczyć 80 proc. Mieszkańcy centralnej i południowej Polski odczują komfort termiczny, a mieszkańcy północy – chłód.

Prognoza IMGW

IMGW informuje, że Europa południowa jest pod wpływem płytkich wyżów, pozostałe obszary kontynentu są w strefie oddziaływania układów niskiego ciśnienia. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać się będzie strefa chłodnego frontu atmosferycznego związanego z płytkim niżem, którego ośrodek przemieszczał się będzie znad Gotlandii nad Łotwę. Na południowym wschodzie kraju zaznaczy się wpływ linii zbieżności poprzedzającej strefę frontu. Z północnego zachodu napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie, jedynie przed południem południowa część kraju będzie w cieplejszej masie powietrza.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 993 hPa i bedzie powoli rosło.

Zobacz także

W niedzielę będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na południowym wschodzie również burze. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 10 mm na Podkarpaciu, 15 mm na południu Małopolski i 30 mm w Bieszczadach. Na południowym wschodzie możliwe opady gradu. Temperatura maksymalna od 15°C, 17°C na północy kraju, od 18°C do 23°C w centrum i na zachodzie, do 24°C, 25°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz oraz wysoko w górach porywy wiatru do 65 km/h.

Pogoda w nocy

W nocy z niedzieli na poniedziałek na północy kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko początkowo miejscami duże i możliwy przelotny deszcz. Na Podkarpaciu możliwe zanikające burze. Temperatura minimalna od 7°C na Podhalu i w kotlinach górskich, na przeważającym obszarze kraju od 8°C do 11°C, tylko nad morzem nieco cieplej, około 13°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, nad morzem dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 60 km/h.

Zobacz także

Pogoda w Warszawie

W Warszawie w niedzielę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 20°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane i małe. Temperatura minimalna 10°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 19°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

Pogoda dla innych miast

Nad Trójmiastem przejdzie przelotny deszcz, a maksymalna temperatura w niedzielę wyniesie 18 st. C. Z kolei w Poznaniu bezdeszczowo – zachmurzenie umiarkowane a termometry wskażą maksymalnie 20 st. C.

Zobacz także

Mieszkańcy Wrocławia mogą przygotować się na nieco wyższą temperaturę – w w szczytowym momencie wyniesie ona 22 stopnie. Na niebie umiarkowane zachmurzenie.

Zobacz także

W Krakowie, oprócz znacznego zachmurzenia, okresowo będzie padać deszcz. Termometry wskażą max. 24 stopnie Celsjusza.

RadioZET.pl/TVN METEO/PAP/IMGW