Zamknij

Alert dla 13 województw. Burze i grad do 3 cm

Redakcja
24.08.2018 12:44
Alert dla 13 województw. Burze i grad do 3 cm
fot. Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Ponadto w trzech województwach południowej Polski obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Alert pogodowy na piątek wydali również Polscy Łowcy Burz. Pogodę w Polsce kształtuje niż Thekla z rejonu Morza Norweskiego. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim (z wyłączeniem powiatów południowo-wschodnich), wielkopolskim (z wyłączeniem powiatów północno-zachodnich), łódzkim, świętokrzyskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim i małopolskim.

Pogoda w piątek: gdzie jest burza? 

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze, wiatr podczas burz może dochodzić do 90 km/h, a opady do 40 mm.

Dla województw: opolskiego (oprócz powiatów zachodnich), północnej części woj. śląskiego i północno-zachodniej części woj. małopolskiego wydano również alerty drugiego stopnia przed upałem. Prognozowana temperatura maksymalna będzie wynosić od 28 do 32°C w dzień, a od 16 do 19°C w nocy.

Zobacz także

Polscy Łowcy Burz w prognozie pogody na piątek wydali drugi stopień zagrożenia dla północno-wschodniej części Polski. Przewiduje się ryzyko wystąpienia ulewnych opadów deszczu i bardzo silnych porywów wiatru (lokalnie powyżej 90 km/h). W trakcie burz niewykluczone opady dużego gradu (do 3 cm średnicy). 

Stopniem 1. zagrożenia objęta została natomiast większa część kraju – tutaj zagrożeniem podczas najsilniejszych burz będą ulewne opady deszczu i silne porywy wiatru. 

RCB informuje również, jak bezpiecznie przetrwać burze. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów.

CZYTAJ TAKŻE: Porażenie piorunem – jak udzielić pierwszej pomocy?

Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

Alert RCB - test komunikatu SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy?

RadioZET.pl/PAP/Polscy Łowcy Burz/DG