Zamknij

Załamanie pogody w Polsce. Burze, grad i intensywne opady deszczu

26.04.2019 18:07
Załamanie pogody w Polsce. Burze, grad i intensywne opady deszczu
fot. Shutterstock

Gwałtowna zmiana pogody w weekend. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed burzami i opadami gradu. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda w Polsce jest kształtowana przez niż znad Niemiec, który przemieszcza się nad zachodnią Polskę. Na krańcach zachodnich kraju zaznacza się wpływ pofalowanego frontu chłodnego. Z południa i południowego zachodu napływa ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Pogoda na weekend. Alert IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla dwóch województw. Zgodnie z prognozami ostrzeżenia mają obowiązywać aż do niedzieli.

Alerty obejmują południowo-wschodnią część województwa małopolskiego oraz większość województwa podkarpackiego za wyjątkiem powiatów: mieleckiego, kolbuszowskiego, tarnobrzeskiego, Tarnobrzegu, powiatu stalowolskiego, niżańskiego, leżajskiego oraz lubaczewskiego. Zgodnie z prognozami ostrzeżenia mają utrzymać się przez sobotę oraz niedzielę. Dodatkowo w woj. lubelskim prognozuje się wystąpienie burz.

Zobacz także

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

Polscy Łowcy Burz ostrzegają 

Jak informują Polscy Łowcy Burz, burze nad Polską będą się przemieszczać z południa na północ z lekkim odchyleniem na wschód. Maksimum aktywności spodziewane jest na godziny wieczorne oraz pierwszą połowę nocy. Burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru oraz opady gradu do 3-4 cm. 

Poza zachodnią częścią Polski szanse na wystąpienie zjawisk konwekcyjnych są niewielkie. Ewentualne burze mogą się tam pojawić w godzinach nocnych, lecz będą one słabe. 

RadioZET.pl/PAP/Łowcy Burz