Konie smażyły się na krakowskim rynku „zgodnie z przepisami”. Koniec z tym

12.06.2019 11:14
Pogoda w Krakowie. Koniec z dorożkami na rynku podczas upałów?
fot. Andrzej Banas/Polska Press/East News

Upały na dobre zadomowiły się w Polsce. Ludzie, jeśli tylko mogą, chowają się w cieniu. Zwierzęta nie zawsze mogą. Na rynku w Krakowie konie stały w ostatnich dniach w pełnym słońcu. Jak mówili urzędnicy, „wszystko jest zgodnie z przepisami”. Ale koniec z tym.

Jeszcze do wtorku dorożkarze mieli usuwać się w cień przy 28 stopniach Celsjusza pomiędzy godz. 13 a 17. A co, jeśli już przed 13 temperatura wzrastała do 30 stopni? Trudno. Konie musiały się smażyć, bo to zgodne z przepisami.

Ale po fali krytycznych komentarzy Urząd Miasta zdecydował zamknąć postój dorożkarzy od środy aż do odwołania. Konie, co prawda, nie będą odpoczywać, ale nie będą też stać w słońcu. Między godz. 11 a 18 dorożkarze mają teraz korzystać z zacienionych postojów zastępczych w pobliżu Bazyliki Mariackiej i na Plantach pod Wawelem.

Podjęliśmy decyzję o zamknięciu postoju w związku z upałami. Według prognoz temperatura w najbliższych dniach w Krakowie ma wynosić od 30 do 33 stopni C., co stanowi duże ryzyko udaru słonecznego i zagrożenie życia. Mamy na uwadze bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i zwierząt - w trosce o ich kondycję i stan zdrowia zakazaliśmy postoju na płycie Rynku Głównego

powiedział zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej Maciej Grzyb

Zobacz także

Pogoda na kolejne dni bez większych zmian

Wszystko wskazuje na to, że żar nadal będzie lał się z nieba. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami pierwszego i drugiego stopnia. W środę  temperatura w cieniu w całej Polsce będzie przekraczała 30 stopni. Najcieplej będzie w Poznaniu i Łodzi – tam termometry wskażą nawet 35 kresek.

Choć na weekend prognozowane jest ochłodzenie, spadek temperatury będzie nieznaczny – zaledwie o kilka stopni.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Wyborcza Kraków