Lublin pod wodą. A po ulicach pływają… autobusy

Magdalena Kulej
21.06.2019 18:15
Pogoda w Lublinie. Burze i ulewy nad miastem [ZDJĘCIA]
fot. Facebook screen/Koń Damian

Burze, wichury i gradobicia przechodzą przez kolejne polskie województwa. Ze skutkami gwałtownej aury nie poradzili sobie jeszcze mieszkańcy zalanej gminy Modliborzyce na Lubelszczyźnie, a przez województwo znów przeszła kolejna ulewa. Na tak intensywne opady nie był przygotowany Lublin, gdzie na ulicach utworzyły się baseny.

Lublin pod wodą po gwałtownej ulewie, która w piątek po południu przeszła przez region. Najgorsza sytuacja jest na północy miasta, gdzie kompletnie zalane są parkingi i ulice, a liczne posesje podmyte.

Na ulicy Andersa wysadziło dekle studzienek – przekazał prezydent miasta Krzysztof Żuk. Tam samochody i autobusy przedzierają się przez piętrzącą się wodę. Na miejscu są służby i pracują nad udrożnieniem ruchu.

W sieci pojawiają się zdjęcia i nagrania ukazujące skalę problemu. Na jednym z filmów opublikowanym przez stronę Lublin Alarm24 na Facebooku widać, jak woda wdziera się do autobusu próbującego przedostać się przez zalane ulice Lublina.

Burze i trąby powietrzne w całym kraju

Pogoda jest niespokojna w całym kraju. W piątek żółte alerty przed wyładowaniami wydano dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, opolskiego i części łódzkiego. Z kolei alerty pomarańczowe obowiązują po wschodniej stronie województwa łódzkiego i mazowieckiego, a także na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Śląsku, w Małopolsce i w Świętokrzyskiem.

Ale nie chodzi tylko o burze, bo towarzyszą im bardzo ulewne deszcze i gradobicia, a miejscami tworzą się niewielkie trąby powietrzne i leje kondensacyjne. Ich przypadki odnotowano w piątek m.in. w Przasnyszu na Mazowszu, w Rzadkwinie k. Strzelna w województwie kujawsko-pomorskim, w rejonie Annopola na Lubelszczyźnie, Damasławka w Wielkopolsce czy Działdowa w Warmińsko-mazurskiem, o czym informują Polscy Łowcy Burz.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Wschodni/Polscy Łowcy Burz