Zamknij

To będzie prawdziwie wiosenny czwartek. Miejscami jednak wystąpią deszcze

19.03.2020 07:13
To będzie prawdziwie wiosenny czwartek. Miejscami jednak wystąpią deszcze
fot. Jacob_09/Shutterstock

To już wiosna – możemy być tego pewni zwłaszcza dzisiaj. Czwartek zapowiada się ciepło i słonecznie, termometry pokażą maksymalnie do 18 stopni Celsjusza. Miejscami pojawią się jednak opady deszczu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przy tej pięknej pogodzie musimy pamiętać o zagrożeniu, z którym obecnie mierzy się Polska – chodzi o epidemię koronawirusa. Wiosenna aura sprzyja spacerom, jednak apelujemy – dla bezpieczeństwa #zostańwdomu.

Zobacz także

Jeżeli zaś chodzi o przelotne deszcze, to wystąpią one głównie w północnej części Polski – informuje TVN Meteo – może to być nawet do pięciu litrów opadów na metr kwadratowy. Z kolei mieszkańcy południowej części kraju będą mogli cieszyć się pogodnym dniem. Temperatura wyniesie od 8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 18 st. C.  na południowym zachodzie.

Prognoza IMGW

Jak informuje IMGW, Europa Północna i Wschodnia jest pod wpływem niżu z ośrodkami nad zachodnią Rosją. Płytkie ośrodki niżowe są także nad Półwyspem Iberyjskim i nad Zatoką Biskajską. Nad pozostałą częścią kontynentu dominują wyże znad Atlantyku i z centrum nad Bałkanami. Polska jest pod wpływem płytkiej zatoki niżowej, która z frontem chłodnym przemieszcza się z północy na południe. Północ kraju znajduje się pod wpływem klina wyżowego. Przed frontem zalega ciepłe powietrze polarne morskie, a za frontem napływa chłodniejsza masa powietrza.

Zobacz także

Ciśnienie w południe, w Warszawie wyniesie 1009hPa i będzie nieznacznie rosnąć.

Zobacz także

W czwartek północnej połowie kraju zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie na ogół umiarkowane i bez opadów. Temperatura maksymalna od 6 st. C, 8 st. C na północy, około 14 st. C w centrum, do 18 st. C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, zachodni i północno-zachodni.

Pogoda w nocy

W nocy w województwach północnych zachmurzenie umiarkowane oraz duże i bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami słabe opady deszczu, na szczytach Tatr deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie w północnej części kraju mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -3 st. C na Podlasiu, około 5 st. C w centrum, do 8 st. C na Górnym Śląsku i Podkarpaciu. Wiatr przeważnie słaby, z kierunków północnych i zachodnich.

Zobacz także

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W południowej połowie kraju przelotne opady deszczu, w szczytowych partiach Karkonoszy i Tatr deszczu ze śniegiem i śniegu. Słabe opady deszczu możliwe również wieczorem na krańcach północnych. Rano na północnym wschodzie lokalne mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 6 st. C, 8 st. C na północy, około 9 st. C w centrum, do 12 st. C, 13 st. C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni.

Pogoda w stolicy

W czwartek w Warszawie zachmurzenie początkowo małe i umiarkowane, później stopniowo wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna 16 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, po południu okresami porywisty, z kierunków zachodnich.

 

RadioZET.pl/PAP/IMGW/TVN Meteo