Upalna niedziela. W prawie całym kraju powyżej 30 stopni

30.06.2019 10:22
Upalna niedziela. W prawie całym kraju powyżej 30 stopni
fot. Guenter Albers/shutterstock

Należy przygotować się na upał – alarmują synoptycy. W niedzielę, temperatura w wielu regionach kraju przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według meteorologów, biomet będzie dziś niekorzystny. Pogoda może mieć także zły wpływ na nasze samopoczucie. Najwyższy poziom wilgotności powietrza prognozowany jest na północnym wschodzie kraju – około 40 procent.

Zobacz także

Najwyższa temperatura na Dolnym Śląsku – do 37 stopni Celsjusza.

Prognozy IMGW

Jak informuje IMGW, północne kraje Europy oraz rejon Półwyspu Iberyjskiego są w zasięgu niżów. Na pozostałym obszarze dominują słabe układy wyżowe. Polska jest w zasięgu wyżu z centrum w rejonie Rumunii. W drugiej połowie dnia od północnego zachodu zacznie powoli nasuwać się zatoka niżowa. Z południowego zachodu napływa gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Zobacz także

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1001 hPa i będzie powoli spadać.

W niedzielę w kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 28 st. na krańcach północnych kraju, 33 st., 34 st. w centrum, do 36 st. na zachodzie, nieco chłodniej na Podhalu, około 27 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Pogoda w nocy

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, stopniowo od północnego zachodu wzrastające do dużego. Na zachodzie miejscami przelotne opady deszczu, a na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce również burze. Temperatura minimalna od 15 st. na północnym zachodzie, 17, 19 st. na przeważającym obszarze, do 21 st. w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodnim wybrzeżu oraz w czasie burz okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Pogoda w stolicy

W niedzielę w Warszawie bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna około 33 st. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie małe, nad ranem wzrastające do umiarkowanego. Temperatura minimalna 20 st. Wiatr przeważnie umiarkowany, południowo-zachodni.

Zobacz także

Pogoda dla większych miast

W Poznaniu również możemy spodziewać się upału – najwyższa temperatura, jaką tam odnotujemy, wyniesie 35 st. C. Z kolei w Gdańsku – maksymalnie 32 stopnie. Mieszkańcy Wrocławia powinni przygotować się na prawdziwy skwar – termometry wskażą maksymalnie 37 st. C.  Z kolei w Krakowie 34 stopnie i słaby wiatr.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/TVN Meteo