Zamknij

Burze i przelotne deszcze. Pogoda w piątek

12.07.2019 07:48
Burze i przelotne deszcze. Pogoda w piątek
fot. Sander van der Werf/Shutterstock

W piątek możemy spodziewać się przelotnych deszczy, lokalnie może zagrzmieć. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 24 stopnie Celsjusza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Piątkowy dzień będzie raczej pochmurny – zapowiadają meteorolodzy. Prognozowane jest zachmurzenie zmienne z przelotnymi opadami deszczu. Ma spaść około 1-5 litrów na metr kwadratowy – podaje TVN Meteo.

Zobacz także

Burze nawiedzą głownie Pomorze, Wielkopolską i Kujawy. Towarzyszyć im mogą deszcze (do 10-20 l/mkw) i ostre porywy wiatru (do 60-80 km/h). Najwyższą temperaturę termometry odnotują na Suwalszczyźnie – 24 st. C.

Prognoza IMGW

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują płytkie układy niżowe o ośrodkach nad Danią i zachodnią Rosją, słaby klin wyżowy zaznacza się nad Irlandią oraz Półwyspem Iberyjskim. Polska jest w obszarze podwyższonego ciśnienia pomiędzy wspomnianymi niżami, w chłodnej masie powietrza pochodzenia arktycznego, ale od zachodu zacznie stopniowo napływać powietrze polarne morskie.

Zobacz także

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa i będzie nieznacznie spadać.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, na zachodzie, w centrum i na północnym wschodzie miejscami burze. Bez opadów jedynie na Podkarpaciu i w Świętokrzyskiem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz - do 15 mm w Wielkopolsce, Lubuskiem, Łódzkiem i na Opolszczyźnie oraz do 20 mm na Dolnym Śląsku. Temperatura maksymalna od 18 st., 19 st. na Podhalu, Suwalszczyźnie, w kotlinach sudeckich i miejscami na wybrzeżu do 20 st., 24 st. na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, w czasie burz w porywach do 65 km/h.

Pogoda w nocy

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, początkowo w Lubuskiem i Wielkopolsce możliwe są burze. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 12 st. do 15 st., najchłodniej będzie na północnym wschodzie: od 8 st. do 11 st. Wiatr słaby, w czasie burz porywisty, zmienny, na północy kraju z przewagą północnego, na południu z przewagą południowego.

Pogoda w stolicy

W piątek w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna 24 st. Wiatr słaby, zachodni, po południu zmienny. W nocy zachmurzenie na ogół umiarkowane i duże. Temperatura minimalna 15 st. Wiatr słaby, zmienny. W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. Prognozowana suma opadów  w czasie burz do 10 mm. Temperatura maksymalna 22 st. Wiatr słaby, w czasie burz porywisty, zmienny, po południu z przewagą północnego.

Zobacz także

Pogoda dla wybranych miast

W Trójmieście możemy spodziewać się zachmurzenia zmiennego  a także przelotnych opadów deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie 21 st. C. Mieszkańcy Krakowa powinni również przygotować zachmurzenie zmienne i okresowe deszcze. Termometry wskażą maksimum 24 st. C.

Zobacz także

W Poznaniu to samo – zachmurzenie, przelotne deszcze i max. 24 stopnie na termometrze. Deszcze przejdą również nad Wrocławiem, można spodziewać się także zachmurzenia. Maksymalna temperatura tam wyniesie do 23 st. C.

 

RadioZET.pl/PAP/TVM Meteo