Zamknij

Gwałtowna zmiana pogody w Polsce. IMGW wydaje alerty

Redakcja
01.02.2019 14:10
Gwałtowna zmiana pogody w Polsce. IMGW wydaje alerty
fot. Piotr Kamionka/REPORTER

Pogoda w piątek. IMGW wydało 1 lutego ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącym deszczem dla dziewięciu województw oraz przed silnym wiatrem na południu kraju, a także ostrzeżenie hydrologiczne dla rzeki Bug na Mazowszu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżeniem pierwszego stopnia przed marznącymi opadami objęto województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie oraz północ woj. lubelskiego. Silnego wiatru należy spodziewać się natomiast w południowej części woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla woj. mazowieckiego. Jak podaje IMGW, na Bugu w rejonie Małkini woda piętrzy się przez lód i może przekroczyć stan ostrzegawczy.

Jak wyjaśnia Instytut, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca, aby być ostrożnym oraz śledzić komunikaty pogodowe.

Pogoda w piątek 

W piątek synoptycy prognozują zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami na południu rozpogodzenia. Gdzieniegdzie na północy i północnym wschodzie kraju słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. W Karpatach słabe opady śniegu.

Temperatura maksymalna od 0°C do 4°C, lokalnie na Podkarpaciu 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na terenach podgórskich pod koniec dnia wzrastający miejscami do dość silnego, w porywach do 55 km/h na Przedgórzu Sudeckim i 80 km/h na Pogórzu Karpackim, południowy i południowo-wschodni. Wysoko w Tatrach wiatr halny, w porywach do 120 km/h.

Zobacz także

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, na północy kraju początkowo deszczu ze śniegiem, a na Suwalszczyźnie śniegu. W północnej połowie kraju przejściowo możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od -2°C do 3°C na Suwalszczyźnie chłodniej: -3°C w rejonie oddziaływania wiatru halnego lokalnie 5°C. 

ZOBACZ TAKŻE: Tak wygląda zima w USA. Zdjęcia i wideo niczym kadry z filmu "Pojutrze"

RadioZET.pl/PAP/IMGW/DG